Trwa ładowanie...

Lidl wycofuje plastikowe jednorazówki. W tym sezonie tylko biodegradowalne zamienniki

Plastikowe talerzyki, sztućce, kubki i słomki znikają z oferty Lidla. W tym sezonie grillowym sieć dyskontów będzie sprzedawać tylko ich biodegradowalne zamienniki, na przykład z otrębów. To kolejna sieć, która decyduje się na taki krok.

Lidl wycofuje plastikowe jednorazówki. W tym sezonie tylko biodegradowalne zamiennikiŹródło: Wikimedia Commons CC BY-SA, fot: Clemensfranz
d1q03mi
d1q03mi

Lidl niedawno wprowadził warzywa i owoce w opakowaniach biodegradowalnych i kompostowalnych przemysłowo. Teraz teraz idzie krok dalej - wprowadza biodegradowalne naczynia i sztućce jednorazowe w miejsce plastikowych.

Jak pisze serwis dlahandlu.pl, sieć dyskontów w bieżącym sezonie zamierza wyeliminować około 140 ton plastiku. To część ambitnego zobowiązania, jakie w sprawie ograniczenia zużycia plastiku Lidl Polska przyjął w zeszłym tygodniu.

Do 2025 r. polski oddział Lidla ma ograniczyć zużycie plastiku o 20 proc. Choć zobowiązanie dotyczy tylko opakowań jednostkowych oraz zbiorczych produktów marek Lidla, to firma zaznacza, że stanowią one "znaczną cześć" jej asortymentu. W tym samym roku wszystkie plastikowe opakowania Lidla mają nadawać się do recyklingowania.

Obejrzyj: Jakich produktów nie należy przechowywać w plastikowych opakowaniach?

Lidl nie jest pierwszą siecią, która zdecydowała się taki krok. W grudniu 2018 r. o zmniejszeniu ilości plastiku w opakowaniach własnych zdecydował Carrefour. Z kolei przed kilkoma dniami poinformowała o swoim zobowiązaniu Biedronka. Także globalny gigant IKEA, że 20 r. z asortymentu znikną wszystkie plastikowe jednorazówki. Jednorazowych sztućców, kubków z plastiku nie będzie także w restauracjach Ikei.

d1q03mi

W sezonie grillowym 2019 pod marką Grill&Fun w Lidlu będzie można kupić wyłącznie takie naczynia i sztućce, które są w pełni biodergadowalne.

Warto jednak pamiętać, że opakowania produktów, z wyjątkiem opakowania od drewnianych sztućców, nie ulegają biodegradacji. Oznacza to, że trzeba je wyrzucić do odpowiedniego kontenera na surowce wtórne.

Od maja Lidl wprowadzi biodegradowalne tacki papierowe, wykonane w 100 proc. z naturalnej celulozy. Za 24 sztuki zapłacimy 2,99 zł.Opakowanie 24 kubków jednorazowych zapłacimy już 5,99 zł. Tutaj do celulozy dodano polilaktyd, który - jak tłumaczy Lidl - jest biodegradowalnym termoplastycznym poliestrem, wytwarzanym z surowców odnawialnych. Do jego produkcji najczęściej wykorzystywana jest kukurydza lub buraki cukrowe. Z polilaktydu wyprodukowano również biodegradowalne słomki do napojów (4,99 zł/100 szt.).

d1q03mi

W Lidlu znajdziemy też wybór sztućców, np. sztućce biodegradowalne z polilaktydu z dodatkiem otrębów (3,99 zł/10 szt.) lub naturalne, wykonane bez obróbki chemicznej z surowców odnawialnych sztućce drewniane (3,99 zł/20 szt.).

Sieć podkreśla, że drewniane sztućce mają certyfikat FSC, a to oznacza, że drewno użyte do ich produkcji pochodzi z lasów gospodarowanych w sposób zrównoważony oraz odpowiedzialny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1q03mi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q03mi