Trwa ładowanie...
div54lg
div54lg
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Łódź/ 600 ha w mieście i gminach ościennych czeka na inwestorów

Łódź chce przyciągać inwestorów z branży produkcyjnej nie tylko do miasta, ale także do gmin ościennych. Przygotowano dla nich 600 hektarów zlokalizowanych wokół Łodzi. Największym atutem dla przedsiębiorców ma być niższa niż w mieście cena gruntów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
div54lg

"Do tej pory wśród przedsiębiorców panowało przekonanie, że Łódź to dobre miejsce dla lokalizacji centrów usług, ale ze względu na brak dużych terenów inwestycyjnych nie jest najlepsze dla branż produkcyjnych. Chcemy zmienić takie myślenie i pokazać, że aglomeracja łódzka ma również ofertę dla większych firm" - powiedział PAP Marek Cieślak, wiceprezes zarządu Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego (ŁOM); stowarzyszenia wspierającego rozwój społeczno-gospodarczy w regionie.

W ofercie ŁOM i gmin położonych blisko miasta łącznie wyznaczono 600 ha gruntów inwestycyjnych. Są one różnicowane pod względem wielkości - od 10 do 200 ha i w większości objęte już planami zagospodarowania przestrzennego i uzbrojone.

"Dzięki temu możemy szybko zaadaptować teren pod wybrany rodzaj produkcji. Czekamy na każdy sektor przemysłu - od logistyki, której Łódź stała się najważniejszym centrum w tej części Europy, po branżę automotive" - tłumaczył Cieślak i dodał, że "dzięki układowi drogowemu i kolejowemu dla inwestora nie powinno mieć znaczenia, czy postawi fabrykę w granicach miasta, czy obok niego".

div54lg

Dla kontrahentów największym atutem ma być niższa cena gruntów. Cieślak podał przykład, że za 100 ha w Łodzi inwestor musi zapłacić ok. 100 mln zł, a w gminie Brójce cena jest o połowę niższa.

Dwa wyznaczone tereny znajdą się w granicach Łodzi (przy ul. Stokowskiej - 13 ha i Tomaszowskiej - 100 ha), a pozostałe m.in. w Rzgowie (200 ha), gm. Wola Rakowa i Brójce (130 i 30 ha), Konstantynowie Łódzkim (44 ha), Ozorkowie (20 ha) i Brzezinach (8 i 10 ha).

Zdaniem Cieślaka współpraca z gminami z okolic Łodzi przyniesie korzyści obu stronom. "Gminy otrzymają podatek należny za położenie gruntów, a my podatek od dochodów osobistych, bo najczęściej zatrudnieni mieszkają w Łodzi" - zauważył.

ŁOM wspólnie z Biurem Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą UMŁ rozpoczęła promocję wskazanych terenów inwestycyjnych. W czwartek ofertę przedstawiono w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. W planach jest też prezentacja oferty na międzynarodowych targach (m.in. nieruchomości w Cannes) oraz podczas misji handlowych.

div54lg

Podziel się opinią

Share

div54lg

div54lg