Trwa ładowanie...
ds5lmlm

Łódź/ Opóźnione dwa ze 105 zadań budżetu obywatelskiego na rok 2014

Tylko dwa ze 105 zadań realizowanych przez Urząd Miasta Łodzi w ramach budżetu obywatelskiego nie zostaną wykonane w tym roku. Magistrat planuje przeprowadzenie ich w późniejszym terminie.
Share
ds5lmlm

Jak zaznaczył na konferencji w piątek dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Grzegorz Justyński, w tym roku nie zostanie zrewitalizowany Park im. Mickiewicza, ponieważ - pomimo przeprowadzonej dwukrotnie procedury przetargowej - nie udało się wybrać wykonawcy prac. Zdaniem Justyńskiego magistrat nie zrezygnuje z tego projektu i przeprowadzi go wiosną przyszłego roku.

Opóźni się także malowanie śluz rowerowych na skrzyżowaniach. Z analizy przeprowadzonej przez Zarząd Dróg i Transportu wynika, że rozpoczęcie nowych prac na łódzkich ulicach, które już teraz w wielu miejscach są zablokowane przez przebudowy i modernizacje, jeszcze bardziej utrudniłoby przejazd przez Łódź. "Pieniądze na oba opóźnione wnioski zostaną przewidziane w przyszłorocznym budżecie" - podkreślił Justyński.

Łódzki budżet obywatelski na rok 2014 wyniósł 20 mln zł. Na zgłoszone przez mieszkańców projekty ogólnomiejskie i lokalne zagłosowało ponad 129 tys. łodzian. Najwięcej głosów zebrał projekt remontu schroniska dla zwierząt przy ul. Marmurowej, budowa miejskiej sieci WiFi oraz Łódzki Rower Miejski. Piątkowa konferencja odbyła się na placu budowy skateparku w dzielnicy Widzew, który był jednym z projektów lokalnych zgłoszonych przez okolicznych mieszkańców.

ds5lmlm

Jak podkreśliła pomysłodawczyni skateparku Ewa Caban, do działania zmobilizował ją nastoletni syn, który jeździ na desce i - podobnie jak jego koledzy z osiedla - nie miał gdzie trenować.

Obecny projekt skateparku wykroczył poza ramy pierwotnego wniosku i obejmuje budowę tzw. skateplazy z przeszkodami: schodami, poręczami, podjazdami i murkami naśladującymi typową architekturę miejską oraz oświetleniem umożliwiającym korzystanie z niej po zmroku.

W skateparku będzie można jeździć na deskorolkach, rowerach i rolkach, możliwe będzie także organizowanie profesjonalnych zawodów. Na realizację tego zadania przeznaczono blisko 800 tys. zł.

W przeprowadzonym po raz pierwszy w Łodzi w 2013 r. głosowaniu na budżet obywatelski łodzianie wybrali różnorodne projekty. Wśród nich były m.in. budowy boisk i baz sportowych dla szkół, remonty dróg czy placów zabaw. Znalazły się także małe zadania, takie jak m.in. zakupy komputera, pianina czy sprzętu multimedialnego dla Domów Dziennego Pobytu czy montaż koszy na psie odchody.

We wrześniu br. odbyło się głosowanie na budżet obywatelski na rok 2015. Wzięło w nim udział ponad 170 tys. mieszkańców, którzy mieli do podziału 40 mln zł. Wybrano 65 projektów. Najpopularniejsze z nich to: poprawa infrastruktury sportowej w 15 szkołach, leczenie niedźwiedzi w zoo, bezpłatne WiFi w miejskich autobusach i tramwajach i budowa ulic przyjaznych rowerom.

ds5lmlm

Podziel się opinią

Share
ds5lmlm
ds5lmlm