Trwa ładowanie...
d3w0uqi

Łódź/ Ponad 28 mln zł jest warta działka pod Bramę Miasta

Władze Łodzi chcą do końca czerwca zakończyć proces sprzedaży działki przeznaczonej pod tzw. Bramę Miasta. Zgodnie z najnowszą wyceną grunty przeznaczone pod inwestycję są warte 28,21 mln zł.

Share
d3w0uqi

To kwota o ponad 11 mln zł niższa od tej, za jaką wystawiono działkę na sprzedaż w poprzednim przetargu. Rok temu nieruchomość sprzedano za rekordową w mieście kwotę ponad 40 mln zł, ale transakcja ostatecznie nie doszła do skutku.

Szef wydziału organizacyjno-prawnego w łódzkim magistracie Marcin Górski wyjaśnił w środę, że poprzednia cena wynikała przede wszystkim z oczekiwań radnych, a także z braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

"Sama wycena nieruchomości opiewała na 17 mln zł. Reszta to była pewna estymacja tego, ile ta nieruchomość może być warta, gdyby do przyjęcia miejscowego planu doszło. Teraz ten plan mamy i mamy wycenę po jego uchwaleniu. 28,21 mln zł to wartość nieruchomości ustalona przez rzeczoznawcę z uwzględnieniem służebności, która będzie ustanowiona na rzecz miasta" - poinformował Górski.

d3w0uqi

Wyjaśnił też, że służebność, o której wspomniał, ma polegać m.in. na tym, że teren wokół planowanego budynku ma stanowić dostępną dla wszystkich przestrzeń miejską. Wokół budynku nie będzie więc żadnych ogrodzeń.

Słowa Górskiego potwierdził wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak, który przedstawił też ramowy plan działań związanych z przygotowaniem działki do sprzedaży. Stosowną uchwałę w tej sprawie władze miasta chcą przedstawić na sesji rady miejskiej zaplanowanej na 18 marca.

"Jeśli rada dojdzie do wniosku, że propozycje przedstawione przez panią prezydent są zasadne, to chcielibyśmy natychmiast uruchamiać procedurę, która wiązałaby się z ogłoszeniem przetargu ofertowego. Nie decydowałaby więc cena, ale także koncepcja, którą ma przedstawić potencjalny właściciel tego przedsięwzięcia. Do końca czerwca chcemy zakończyć cały proces związany ze sprzedażą tej nieruchomości" - powiedział Cieślak.

Zapowiedział też, że przy konstruowaniu umowy z potencjalnym inwestorem władze miasta będą bardziej elastyczne niż przy poprzedniej próbie sprzedaży tego terenu.

d3w0uqi

"Doświadczenia z poprzedniego przetargu pokazały, że bardzo sztywne stawianie niektórych warunków utrudnia działanie inwestorowi. Ilość zabezpieczeń i podejrzenia, że ktoś kupuje grunt nie po to, żeby zbudować tylko, żeby spekulować spowodowały też bardzo sztywne podejście drugiej strony. Mam nadzieję, że teraz nie założymy za dużo sideł i pułapek, żeby nie powystraszać potencjalnych inwestorów, tylko spróbujemy w ramach obowiązujących przepisów prawa naprawdę sensownie się dogadać" - powiedział Cieślak.

Brama Miasta - reprezentacyjny budynek i architektoniczny symbol Łodzi - ma powstać na terenie Nowego Centrum Łodzi. Będzie mogła mieć maksymalnie 17 kondygnacji i 64 m wysokości. Przewidziano też możliwość budowy parkingów podziemnych.

Radni w 2013 r. zgodzili się na sprzedaż działki o pow. ponad 7,5 tys. m kw. za nie mniej niż 40 mln zł, a do pierwszego przetargu stanął jeden inwestor - spółka LDZ Brama. Umowę przedwstępną o sprzedaży podpisano z końcem 2013 roku, ale w czerwcu ub.r. magistrat poinformował, że spółka, choć wpłaciła 12 mln zł pierwszej raty, ostatecznie wycofała się z transakcji.

Nowe Centrum Łodzi obejmuje 94 ha w samym centrum miasta, czyli blisko 7 proc. strefy wielkomiejskiej. W centralnej jego części znajduje się budowany obecnie podziemny dworzec multimodalny Łódź Fabryczna wraz z tunelem oraz otaczającymi go ulicami. Uzupełnieniem funkcji dworca ma być przestrzeń komercyjno-usługowa i mieszkalna.

d3w0uqi

Podziel się opinią

Share
d3w0uqi
d3w0uqi