Trwa ładowanie...
d2eb5ra

Łódź/ Rozpoczyna działalność Akademia Prototypowania i Fabrykacji

W Łodzi rozpoczyna działalność Akademia Prototypowania i Fabrykacji. To autorski projekt Fab Lab Łódź realizowany we współpracy z firmą ABB - poinformowała w poniedziałek PAP Jolanta Baranowska z łódzkiego magistratu.

Share
d2eb5ra

Jak powiedziała, ideą Akademii jest stworzenie miejsca, w którym "utalentowani konstruktorzy, inżynierowie i projektanci będą mogli testować i eksperymentować w warunkach mikromanufaktury". Akademia zainspirowana została działaniami projektu amerykańskiej Fab Academy, który łączy w sobie najważniejsze idee ruchu wytwórców oraz nietypowe, nowatorskie podejście do projektowania.

Dyr. ds. komunikacji ABB Polska Jacek Pielka wyjaśnił, że uczestnicy Akademii przez kilka miesięcy będą pracować nad swoimi autorskimi projektami. "By umożliwić im realizację najśmielszych prototypów czy urządzeń, zainwestowaliśmy w rozbudowę warsztatu wiedzy i narzędzi Fab Lab Łódź" - mówi.

Projekt będzie prowadzony w ramach dwóch modułów: elektronika i programowanie oraz prototypowanie i fabrykacja. Uczestnicy przejdą kursy teoretyczne oraz praktyczne m.in. z podstaw elektroniki, wykorzystania platform Arduino w aplikacjach robotycznych, tworzenia gier komputerowych oraz obsługi i obróbki za pomocą plotera laserowego, CNC i drukarek 3D.

"Moja przygoda z Fab Lab zaczęła się ponad rok temu od warsztatów ze spawania. Po nich przyszedł czas na kolejne zajęcia np. z kowalstwa. Dziś mogę powiedzieć, że mam drugi fach w ręku, jestem wytwórcą mebli i innych przedmiotów użytkowych - powiedział architekt Bartosz Ornaf.

d2eb5ra

Organizatorzy zapraszają do udziału w Akademii osoby związane działalnością inżynieryjną, technologiczną, konstruktorską, wzorniczą, robotyki, automatyki oraz projektowania przemysłowego, użytkowego i artystycznego. Zarówno uczniów, studentów jak i osoby czynne zawodowo.

Rekrutacja ma charakter konkursowy. Każdy kandydat ma za zadanie zaprezentować swój autorski projekt rozwiązania związanego z energią - tematem przewodnim pierwszej edycji programu. A także przedstawić portfolio dotychczasowych osiągnięć projektowych lub konstruktorskich.

Kandydaci mają czas do 13 lutego 2016 roku. Następnie jury konkursu wybierze 28 osób, które wezmą udział w programie. Finał i prezentacja projektów odbędą się w maju 2016 roku.

Fab Lab (ang. fabrication laboratory) - to międzynarodowa idea otwartych warsztatów technologicznych. Jej celem jest wsparcie lokalnej przedsiębiorczości poprzez otwarty dostęp do innowacyjnego oprogramowania i narzędzi. Międzynarodowa sieć Fab Labów zrzesza kilkaset organizacji. Fab Lab Łódź realizuje zajęcia edukacji technicznej i praktycznej o zasięgu krajowym.

ABB jest liderem w technologiach dla energetyki i automatyki. Grupa ABB zatrudnia około 140 000 pracowników w blisko 100 krajach świata.

d2eb5ra

Podziel się opinią

Share
d2eb5ra
d2eb5ra