Trwa ładowanie...
d21ldwn
12-05-2016 15:05

Łódzkie/ Przedsiębiorcy z Arabii Saudyjskiej zainteresowani współpracą z regionem

O nawiązaniu ścisłej współpracy gospodarczej, możliwościach eksportu na nowe rynki i inwestycjach rozmawiano w czwartek w Łodzi podczas bezpośredniego spotkania przedsiębiorców z Arabii Saudyjskiej z przedstawicielami najprężniejszych firm regionu łódzkiego.

d21ldwn

Jak powiedział w rozmowie z PAP wojewoda łódzki prof. Zbigniew Rau, gospodarz czwartkowego forum biznesowego, przebywająca w Polsce oficjalna delegacja Królestwa Arabii Saudyjskiej jest najliczniejszą wizytą przedsiębiorców saudyjskich w historii kontaktów gospodarczych obu krajów.

"Liczy ona ponad 20 członków wspólnoty biznesowej z Arabii Saudyjskiej. Łódź jest jedynym miastem poza Warszawą, którą odwiedzili przedsiębiorcy i chcieliśmy to wykorzystać pod względem biznesowym. Saudyjczycy wyrazili zainteresowanie nawiązaniem współpracy z polskimi firmami działającymi w branżach spożywczych, budowlanych, medycznych, biotechnologicznych, IT. Dlatego na spotkanie zaprosiliśmy wiodące firmy w tych branżach działające na terenie województwa łódzkiego" - podkreślił prof. Rau.

Dodał, że przyjazd środowisk biznesowych jednego z najbogatszych obszarów świata jest m.in. efektem współpracy rozpoczętej podczas wizyty w Polsce w 2007 r. na zaproszenie prezydenta Lecha Kaczyńskiego króla Arabii Saudyjskiej Abdullaha bin Abdulaziz Al Saud.

"Widzimy dużą spójność pomiędzy Arabią Saudyjską i Polską pod względem dynamicznego rozwoju gospodarczego i celach strategicznych obu państw. Wiemy, że w Łodzi jest dużo obszarów, w których nasi przedsiębiorcy mogą zainwestować lub - poprzez rozszerzenie eksportu na nowe rynki i dywersyfikację - nawiązać współpracę korzystną dla obu stron. Wybraliśmy to miasto, bo jest bardzo dobrze skomunikowane z resztą kraju" - powiedział PAP szef saudyjskiej delegacji dr Emad Al Dukair.

d21ldwn

Nadmienił, że jego firma działa w sektorze prywatnych usług medycznych oraz opieki nad osobami starszymi i widzi możliwości inwestycyjne w mniejszych miejscowościach w Polsce.

Jan Bocian z Regionalnej Izby Budownictwa zaznaczył, że w ostatnich latach wymiana gospodarcza obu krajów rozwija się bardzo dynamicznie i obrót eksportu polskich towarów wzrósł trzykrotnie - z 200 mln dol. do 600 mln dol.

W jego opinii obecnie Saudyjczycy w Polsce i Europie najbardziej poszukują partnerów działających w branżach związanych z nowymi technologiami i biotechnologiami, które mogą w efektywniejszy sposób wykorzystać paliwo oraz energię; budownictwem i nieruchomościami; sektorem rolno-spożywczym, w tym głównie zajmującym się produkcją warzyw, owoców, nabiału i mięsa.

"Wobec problemów z eksportem na rynki wschodnie, współpraca z Arabią Saudyjską, która jest oknem do wszystkich krajów Zatoki Perskiej dla polskich producentów może być bezcenne. Tym bardziej, że to jeden z pewniejszych partnerów pod względem ekonomicznym" - podkreślił.

d21ldwn

Jego zdaniem istotną przestrzenią współpracy jest także turystyka, w którą inwestorzy arabscy zainwestowali m.in. w Czechach. Przypomniał również, że w Łodzi na Uniwersytecie Medycznym studiuje ok. stu studentów z Arabii Saudyjskiej, co może być wstępem do rozwinięcia współpracy edukacyjno-medycznej.

Po bezpośrednich rozmowach w urzędzie wojewódzkim, w drugiej części wizyty saudyjska delegacja podzielona na pięć grup zwiedziła m.in. Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny - "Technopark" oraz Zakłady Mięsne "Zbyszko". W spotkaniu w Łodzi uczestniczyli także przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Krajowej Izby Gospodarczej i Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wizyta delegacji przedsiębiorców saudyjskich, której przewodzi sekretarz stanu w MSZ Królestwa Arabii Saudyjskiej Yousef Bin Terad Al zakończy się w Polsce w piątek. W kolejnych dniach odwiedzi ona Białoruś.

d21ldwn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21ldwn