Trwa ładowanie...
d2kzb5o
19-12-2016 17:40

Łódzkie przeznaczy 54 mln zł nadwyżki budżetowej na spłatę kredytów

W przyszłym roku dochody woj. Łódzkiego będą wyższe od wydatków o 54 mln zł - zakłada plan budżetu przygotowany przez zarząd województwa. Nadwyżka ma być w całości przeznaczona na spłatę kredytów. Prognozowany wskaźnik zadłużenia regionu ma wynieść 32,5 proc.

d2kzb5o

"To budżet, w którym zaplanowaliśmy dochody na poziomie ponad 847 mln zł, a wydatki - 729 mln zł. Nadwyżka operacyjna wynosząca 54 mln zł będzie służyła zmniejszeniu zadłużenia. W roku 2017 chcielibyśmy osiągnąć wskaźnik zadłużenia 32,5 proc. - to zadłużenie będzie na poziomie 275 mln zł w skali bezwzględnej; jeszcze cztery lata temu mieliśmy zadłużenie na poziomie 450 mln zł" - podkreślił marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

Największym wydatkiem w budżecie Łódzkiego będzie ponad 307 mln zł na transport. Kolejne miejsca zajmują: administracja i e-administracja - 153 mln zł, kultura i ochrona dziedzictwa narodowego - 86 mln zł, rolnictwo i łowiectwo - 45 mln zł, oświata i wychowanie - 40 mln zł, pomoc społeczna - 40 mln zł, ochrona zdrowia 12 mln zł, kultura fizyczna - 9 mln zł.

W ramach inwestycji transportowych planuje się przeznaczenie 33 mln zł na budowę drogi Bełchatów - Kamieńsk, 17 mln zł na modernizację ul. Kamieńskiej w Brzezinach, kolejne 17 mln zł na budowę mostu na Warcie koło Warty, 8 mln zł na przejazd przez Tomaszów Mazowiecki, a ponad 6 mln zł na węzeł autostradowy Romanów - Brójce.

Województwo przygotowuje się do uruchomienia warszawsko-łódzkiej kolei aglomeracyjnej; wydatki na dokumentację tego przedsięwzięcia to 748 tys. zł. Na zakup taboru kolejowego przewidziano z budżetu 26,5 mln zł. Według Stępnia, oprócz tych pieniędzy do regionu trafi ponad 200 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO WŁ) - środki przeznaczone zostaną na zakup składów dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, co umożliwi skomunikowanie z Łodzią m.in. Radomska, Piotrkowa, Opoczna.

d2kzb5o

"W budżecie na 2017 r. pojawił się nowy dział +rodzina+. To finansowanie m.in. ośrodka preadopcyjnego Tuli Luli kwotą 1,7 mln zł oraz wypoczynku dla dzieci z rodzin wielodzietnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym - 400 tys. zł. Na opiekę społeczną przeznaczymy 25 mln zł, z czego m.in. 900 tys. to wsparcie seniorów, a 1,6 mln zł - wsparcie rodzin i zapobieganie uzależnieniom" - dodał marszałek.

Do organizacji pozarządowych ma trafić 9,2 mln zł, które przeznaczone zostaną m.in. na aktywizację seniorów, wsparcie rodzin, wydarzenia turystyczne i sportowe.

Na granty sołeckie, czyli dofinansowanie małych projektów lokalnych realizowanych we wspólnotach wiejskich, przewidziano 900 tys. zł. Ta forma wsparcia oferowana była przez Urząd po raz pierwszy - ocena realizacji przedsięwzięć dotowanych do 5 tys. zł była tak dobra, że zarząd województwa zaproponował przeznaczenie na nią trzy razy więcej niż w mijającym roku. Za 900 tys. zł możliwe będzie zrealizowanie ok. 180 projektów.

Wkład województwa w wieloletnie inwestycje ochrony zdrowia wyniesie 4,5 mln zł. Będą to dotacje m. in. do rozbudowy Centrum Onkologii w Szpitalu im. Kopernika w Łodzi, modernizacji SP ZOZ w Sieradzu i systemu przeciwpożarowego w szpitalu w Bełchatowie.

d2kzb5o

Po 3 mln zł przewidziano na Zatokę Sportu Politechniki Łódzkiej i upowszechnianie sportu w szkołach, 1,2 mln zł na Orlikową Ligę Mistrzów.

Największe wydatki na kulturę to XXVI Łódzkie Spotkania Baletowe - 2,5 mln zł, rewitalizacja Muzeum Sztuki w Łodzi - 1,7 mln zł, dotacja dla Muzeum Archeologiczno-Etnograficznego - 1,2 mln zł oraz po 1 mln zł na rewitalizację zabytków i Pasaż Kultury w Łódzkim Domu Kultury.

Budżet uwzględnia dokapitalizowanie trzech spółek - 2 mln zł przeznaczono na akcje Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, ponad 900 tys. zł na udziały w Łódzkim Porcie Lotniczym im. Reymonta i 500 tys. zł na Wytwórnię Filmów Oświatowych.

W roku 2017 ogłoszonych zostanie 55 konkursów na dofinansowanie z RPO WŁ. Do podziału będzie 2,1 mld zł funduszy UE.

Jak zaznaczył marszałek, na koniec grudnia zaangażowanie funduszy unijnych z obecnej alokacji powinno osiągnąć 19 proc. Urzędnicy uważają, że w przyszłym roku wskaźnik ten zostanie podwojony. "Właściwie na wszystkie osie i działania, które wspieramy z funduszy unijnych, będziemy ogłaszać konkursy w roku 2017" - podkreślił.

d2kzb5o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kzb5o