Trwa ładowanie...
dzwprku
11-01-2017 14:50

Łódzkie/ W tym roku RPO rozdysponuje blisko 2,2 mld zł i ogłosi 52 konkursy

Blisko 2,2 mld zł unijnego wsparcia ma trafić w 2017 roku do beneficjentów z regionu łódzkiego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego 2014-2020 - poinformował w środę marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień.

dzwprku
dzwprku

Marszałek podczas konferencji prasowej w Głównym Punkcie Informacyjny o Funduszach Unijnych w Łodzi ogłosił, że w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy zaplanowano 52 unijne konkursy. Na dofinansowanie różnego rodzaju projektów w regionie przeznaczono 2 mld 190 mln zł.

"W 2016 r. zagospodarowaliśmy blisko 2,8 mld zł, co pod względem zaangażowania unijnych środków daje nam 4. lub 5. miejsce w kraju. Teraz uruchamiany koleje pieniądze i ruszają następne konkursy. Zachęcamy do przeglądania ich harmonogramów i przygotowywania wniosków. Tak naprawdę dobry wniosek i pomysł jest rozstrzygający, jeśli chodzi o otrzymanie wsparcia" - powiedział.

Wskazał, że z tegorocznej puli najwięcej pieniędzy - 580,5 mln zł - może trafić do wnioskodawców aplikujących w dziedzinie gospodarki niskoemisyjnej i ochrony środowiska (środki mogą zostać przeznaczone m.in. na termomodernizację budynków, odnawialne źródła energii, gospodarkę odpadami); 400 mln zł zaplanowano na dalszą aktywizację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, a 359,6 mln zł przeznaczonych zostanie na szeroko pojęty transport - rozwój kolei, rozbudowę dróg lokalnych i wojewódzkich oraz niskoemisyjny transport miejski.

Na pomoc finansową mogą liczyć też przedsiębiorcy. "Na rozwój głównego filara polityki UE w zakresie wzmacniania innowacyjności, nowych technologii i budowania konkurencyjności gospodarki trafi 272 mln zł. Na rozwój turystyki i infrastruktury kultury - 185 mln zł, a na wykorzystanie w regionie potencjału w technologiach informatyczno-komunikacyjnych - 139 mln zł" - wyliczył.

dzwprku

Jak dodał specjalista ds. funduszy europejskich Łukasz Jaros, w tym roku na duże dofinansowanie mogą liczyć samorządy oraz przedsiębiorcy w zakresie rewitalizacji. Wyjaśnił, że konkursy są otwarte i dostępne dla wszystkich wskazanych w danym obszarze beneficjentów. O unijne wsparcie aplikować mogą m.in. jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe, instytucje naukowe, związki, stowarzyszenia i przedsiębiorstwa, a także osoby fizyczne.

W pierwszym kwartale br. zostanie ogłoszonych 16 konkursów na kwotę 832 mln zł, z czego najwięcej będzie przeznaczone na rozwój gospodarki turystycznej (36,3 mln zł) i technologie informatyczno-komunikacyjne (30,7 mln zł).

"Zachęcamy do sięgania po środki unijne. Zależy nam, żeby te pieniądze pracowały w gospodarce i na rzecz mieszkańców naszego regionu. Liczę na to, że wykorzystamy je w dobrych i sprawnie realizowanych projektach" - dodał marszałek.

W 2016 r. ogłoszono 50 konkursów, a w trybie pozakonkursowym było 65 naborów. W sumie beneficjenci złożyli 1316 wniosków o dofinansowanie. Podpisano ponad 700 umów o łącznej wartości ponad 2,78 mld zł.

Województwo łódzkie w perspektywie finansowej na lata 2014-2020 r. dysponuje kwotą 2,26 mld euro, czyli ok. 10 mld zł.

dzwprku
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzwprku