Trwa ładowanie...
d3vbm2l

ŁSSE prowadzi 20 projektów inwestycyjnych - w tym roku już bez zezwoleń

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna prowadzi ponad 20 projektów inwestycyjnych. W tym roku nie planuje jednak już wydania kolejnych zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej, ale i tak 2014 rok był dla niej rekordowy - wydano aż 36 zezwoleń.
Share
d3vbm2l

W pierwszej połowie tego roku Łódzka SSE wydała w sumie 36 zezwoleń na działalność - 34 inwestorów (jeden otrzymał trzy zezwolenia) zadeklarowało utworzenie niemal 2400 miejsc pracy. Zamierzają oni zainwestować ponad 1,5 mld zł.

"Takiego wyniku jeszcze nie było. W tym roku nie planujemy już wydawać zezwoleń, bo w tej chwili jesteśmy w trakcie zmian przepisów o Specjalnych Strefach Ekonomicznych" - powiedział w piątek prezes ŁSSE Tomasz Sadzyński.

Z 36 inwestycji, 10 ulokowanych zostanie w Łodzi, a firmy stworzą w mieście 700 miejsc pracy. Według Sadzyńskiego rozwijają się branże: AGD, kosmetyczno-farmaceutyczna oraz BPO i IT. 19 zezwoleń otrzymały firmy, które już działają w regionie i zdecydowały się na kolejne inwestycje.

d3vbm2l

"To trend, który utrzymuje się od dwóch-trzech lat. To pokazuje, że przedsiębiorcy dobrze się tu czują, rozwijają biznes i kolejne projekty" - zaznaczył Sadzyński.

Jako przykład podał firmę Barry Callebaut - światowego potentata w produkcji słodyczy, który rozbudowuje łódzki zakład produkujący czekoladę. W przyszłym tygodniu na Nowym Józefowie zostanie wmurowany kamień węgielny pod inwestycję. Firma, która jest obecna w Łodzi od prawie 20 lat powiększy swoje hale produkcyjne i zainstaluje dwie dodatkowe linie technologiczne do produkcji czekolady białej i deserowej. Szacowany koszt inwestycji to ponad 95 mln zł, a dzięki niej powstanie co najmniej 80 nowych miejsc pracy (do końca 2016 r.). Inwestor zadeklarował też utrzymanie zatrudnienia - w sumie 172 pracowników - przez okres pięciu lat.

Sadzyński przyznał, że choć Łódzka SSE nie prowadzi obecnie bezpośrednich rokowań z kolejnymi inwestorami dot. wydania zezwoleń, to prowadzi ponad 20 projektów inwestycyjnych, którae są zaawansowane w różnym stopniu.

"Mamy projekty, w których przedsiębiorcy czekają tylko. jak się zmienią przepisy i będziemy wtedy ogłaszali rokowania, ale mamy projekty. nad którymi pracujemy i staramy się pokazać inwestorom lepsze warunki niż np. w Turcji, Bułgarii czy Rumunii" - podkreślił szef Strefy.

d3vbm2l

Przyznał, że są wśród nich dwa duże projekty zupełnie nowych inwestorów. "To projekty bardzo duże. Mogę tylko zdradzić, że jest to branża spożywcza, która dobrze rozwija się w regionie" - dodał.

Wszystkie przetargi dot. nowych tegorocznych zezwoleń rozstrzygnięto z końcem czerwca, przed zmniejszeniem pomocy publicznej, na jaką mogą liczyć inwestorzy w ŁSSE. Na terenie woj. łódzkiego Strefa miała dotąd najwyższą dopuszczalną pomoc publiczną - mały inwestor wchodzący do niej mógł odliczyć od podatku 70 proc. nakładów inwestycyjnych, średni - 60 proc., a duży - 50 proc. Od 1 lipca duży inwestor może liczyć na 35 proc. zwolnienia, średni - 45 proc., a mały - 55 proc.

Łódzka SSE zajmuje obecnie w sumie 1302 ha i składa się z 45 podstref w trzech województwach: łódzkim, wielkopolskim i mazowieckim. Przez 17 lat istnienia wydała ponad 275 zezwoleń na działalność, a firmy zrealizowały lub zapowiedziały inwestycje o wartości ponad 11,5 mld zł. Powstało lub ma powstać dzięki nim ponad 30 tys. miejsc pracy. Najsilniejsze branże obecne w strefie to: AGD, kosmetyczno-farmaceutyczna, IT oraz motoryzacyjna.

W tym roku ŁSSE została uznana za najlepszą strefę dla małych i średnich przedsiębiorstw w Europie w rankingu Global Freezones of the Year 2014 fDi Magazine - pisma z grupy Financial Times.

d3vbm2l

Podziel się opinią

Share
d3vbm2l
d3vbm2l