Trwa ładowanie...
d2znfar
23-09-2016 17:25

Lubelskie/Nowy skaner do prześwietlania wagonów kolejowych na granicy

Największe w Europie urządzenie rentgenowskie do prześwietlania wagonów towarowych uruchomiono przy przejściu granicznym z Białorusią w Terespolu (Lubelskie). Skaner obejmuje zasięgiem trzy tory. Jego budowa kosztowała ponad 21 mln zł.

Share
d2znfar

"Dzięki tej inwestycji polska Służba Celna otrzymuje dziś potężne narzędzie do walki z przestępczością graniczną, narzędzie, jakim nie dysponowaliśmy nigdy do tej pory" - powiedział dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej Waldemar Chaba w piątek podczas uroczystości oddania do użytku urządzenia.

Obecny na uroczystości szef Służby Celnej, wiceminister Marian Banaś podkreślił, że nowe urządzenie przyczyni się do lepszej efektywności pracy celników. "Ministerstwo finansów dołoży wszelkich stara i dokłada, aby oprócz dobrych warunków wynagrodzenia dla funkcjonariuszy celnych, skarbowych i kontroli skarbowej również stwarzało warunki do pracy tej nowoczesnej. Możemy się cieszyć, że mamy instrument do dobrego wykonywania naszej pracy" - powiedział.

Chaba podkreślił, że jest to największe w Europie urządzenia rentgenowskiego do prześwietlania wagonów towarowych - pierwszy skaner, który swoim zasięgiem obejmuje aż trzy tory kolejowe. "Posłuży do wykrywania nie tylko nielegalnych i niebezpiecznych towarów, a także skrytek i dodatkowych elementów konstrukcyjnych wagonów towarowych o i kontenerów" - zaznaczył

Budowa urządzenia trwała od października 2014 r. Na torowisku w pobliżu przejścia granicznego w Terespolu powstał m.in. budynek obsługi, bunkier akceleratora, wieże detektorów. Urządzenie swoim zasięgiem obejmuje trzy tory. Obraz z prześwietlanych wagonów jest wyświetlany na komputerach i analizowany przez funkcjonariuszy celnych.

d2znfar

Skaner posłuży celnikom w jeszcze lepszym wykrywaniu prób przemytu towarów na teren Unii Europejskiej.

Na przejściu kolejowym w Terespolu i pobliskim oddziale celnym w Małaszewiczach tylko przez osiem miesięcy 2016 r. celnicy oraz starz graniczna udaremnili na przemyt ok. 1,3 mln paczek papierosów o rynkowej wartości 17 mln zł. To 1/6 wszystkich ujawnionych w tym roku papierosów przez funkcjonariuszy celnych z woj. lubelskiego.

Inwestycję wraz z przeszkoleniem funkcjonariuszy celnych zrealizowała chińska spółka z siedzibą w Warszawie Nuctech Warsaw Company Limited, która wygrała przetarg. Firma ma zakład produkcyjny w Kobyłce. Okres gwarancji na skaner wraz z elementami konstrukcyjnymi to 10 lat, a na infrastrukturę towarzyszącą -5 lat.

Na wschodniej granicy Polski urządzenia RTG do prześwietlania wagonów kolejowych funkcjonują jeszcze na przejściach granicznych z Ukrainą w Hrubieszowie (woj. lubelskie) i w Medyce (woj. podkarpackie). Są one znacznie mniejsze i mniej nowoczesne niż ten uruchomiony w Terespolu.

d2znfar

Oddanie do użytku nowego skanera było elementem obchodów wojewódzkiego Dnia Służby Celnej w Białej Podlaskiej. W woj. lubelskim służbę pełni blisko 2 tys. funkcjonariuszy celnych i pracowników cywilnych wykonują swoje zadania na granicy z Białorusią i Ukrain, jak też wewnątrz kraju. Funkcjonuje tu 18 oddziałów celnych, trzy urzędy celne i Izba Celna.

Od stycznia do końca sierpnia 2016 r. celnicy udaremnili przemyt ponad 6 mln paczek papierosów, o rynkowej wartości ponad 80 mln zł. To o 60 proc. Więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Ponadto skonfiskowali m.in. ponad 5,5 tys. litrów alkoholu, ponad 33 tys. towarów podrabianych, ponad 1,7 tys. kg bursztynu, 675 nielegalnych automatów do gier hazardowych, 188 pojazdów wykorzystywanych do przemytu.

Liczba wszczętych spraw karnych i skarbowych oraz wystawionych mandatów przez funkcjonariuszy celnych w ciągu ośmiu miesięcy 2016 r wyniosła ponad 36,7 tys.

W tym samym okresie granicę w woj. lubelskim przekroczyło 9,93 mln osób, co stanowi wzrost o 12 proc. w porównaniu z podobnym okresem roku ubiegłego.

d2znfar
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2znfar
d2znfar