Trwa ładowanie...
dt0xu6b
09-10-2015 08:25

Lubelskie/ Samorząd liczy na miliard złotych na rewitalizację

Miliard zł przekroczą nakłady na rewitalizację obszarów zdegradowanych, w rozpoczynającej się perspektywie finansowej 2014-2020 - szacują władze samorządowe województwa lubelskiego. Lokalne plany rewitalizacyjne już powstają.

dt0xu6b

Zarząd województwa lubelskiego podpisał z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju umowę o wspieraniu samorządów lokalnych w opracowywaniu programów rewitalizacji. Na ten cel przeznaczonych zostanie w regionie 6,8 mln zł, z krajowego Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020. Gminy będą mogły otrzymać do 200 tys. zł, przy 10-procentowym udziale własnym.

"Myślę, że dofinansowania wystarczy dla wszystkich samorządów, które będą tego potrzebowały. My w urzędzie marszałkowskim powołamy zespół ekspertów do spraw rewitalizacji, którzy będą wspierali samorządy w przygotowywaniu planów" - powiedział marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

Sosnowski podkreślił wielkie znaczenie inwestycji na terenach, gdzie kumulują się trudności. "Mamy na terenie województwa dużo takich miejsc zaniedbanych, gdzie potrzeba inwestycji, by pozwolić ludziom żyć lepiej, wygodniej, z dostępem do szerszej infrastruktury, ale przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na to, by podnieść wskaźnik zatrudnienia wykonując rewitalizację. Powinna ona być powiązana z tworzeniem nowych miejsc pracy" - podkreślił Sosnowski.

"Spodziewam się, że w tej perspektywie finansowej uda nam się co najmniej podwoić prace w zakresie szeroko rozumianej rewitalizacji. Mam nadzieję, że przekroczymy kwotę miliarda złotych przeznaczonych na ten cel, ponieważ w samym Regionalnym Programie Operacyjnym na rewitalizację mamy ponad 400 mln zł, a pieniądze zapisane są też w różnych innych programach" - zaznaczył.

dt0xu6b

Plany rewitalizacji, opracowane przez samorządy, będą konieczne, aby mogły one wziąć udział w konkursach na środki z funduszy unijnych, które będą ogłaszane. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju podpisze ze wszystkimi samorządami województw umowy, o dofinansowanie kosztów opracowania planów rewitalizacji. W całym kraju przeznaczone zostało na ten cel 90 mln zł.

Wiceminister Infrastruktury i Rozwoju Marceli Niezgoda, powiedział, że rewitalizacja terenów zdegradowanych powinna spowodować ich rozwój zarówno przestrzenny, jak i gospodarczy oraz społeczny.

"Połączenie tych funkcji sprawi, że będziemy mogli mówić o konkretnej propozycji dla danego obszaru, który popadł w problemy. Ważnym czynnikiem przy opracowywaniu tych planów będzie udział społeczeństwa, tak by później efekty odpowiadały potrzebom mieszkańców, aby odczuli oni poprawę swojej sytuacji" - zaznaczył Niezgoda.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk powiedział, że miasto złożyło do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju wniosek o dofinansowanie opracowania projektu i koncepcji rewitalizacji Podzamcza.

dt0xu6b

To zaniedbana części śródmieścia położona w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta, gdzie znajduje się m.in dworzec PKS wybudowany w latach 60-tych ubiegłego wieku, chaotyczne targowisko, duży plac wykorzystywany jako parking. Projekt rewitalizacji obejmowałby także niektóre ulice Starego Miasta - Furmańską, Kowalską, Lubartowską - zabudowane przedwojennymi kamienicami wymagającymi remontów.

Według Żuka koszty tej rewitalizacji można wstępnie szacować na kwotę nawet 100 mln zł; sama przebudowa infrastruktury podziemnej może kosztować kilkadziesiąt milionów złotych. "Rewitalizacja, nie tylko przestrzeni miasta, ale też ta społeczna, to jest potężne działanie inwestycyjne. Bez wsparcia ze środków europejskich nie damy rady" - powiedział Żuk.

Trwają też prace nad aktualizacją "Programu rewitalizacji dla Lublina", który obowiązuje od 2009 r. Z końcem sierpnia zakończyło się składanie zgłoszeń z pomysłami mieszkańców, których napłynęło ponad osiemdziesiąt. Są one obecnie analizowane przez urzędników.

Położone w pobliżu Lublina miasteczko Piaski planuje rewitalizację obszaru wzdłuż głównej ulicy Lubelskiej i połączenie śródmieścia z terenami rekreacyjnymi, które mają powstać nad projektowanym zalewem.

dt0xu6b

"Ma to związek z kłopotami zakładów rzemieślniczych, gastronomicznych i drobnych przedsiębiorstw funkcjonujących przy ul. Lubelskiej, którą niegdyś prowadziła droga krajowa do granicy z Ukrainą. Po wybudowaniu obwodnicy miasta ruch się zmniejszył i interesy tu podupadły. Chcemy wykorzystać potencjał tych ludzi" - powiedziała Edyta Dobek z urzędu miasta w Piaskach.

W poprzednim Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Lubelskiego zrealizowano 49 projektów związanych z rewitalizacją. Ich wartość wyniosła 392 mln zł, a dofinansowanie - 231 mln zł.

dt0xu6b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt0xu6b