Trwa ładowanie...
d21ah8q
d21ah8q

Lublin/18. inwestor uruchomił produkcję w strefie ekonomicznej

Firma GT85, producent maszyn myjących dla przemysłu, otworzyła halę produkcyjną w specjalnej strefie ekonomicznej w Lublinie. Inwestycja pochłonęła 8 mln zł. To 18. inwestor, który uruchomił produkcję w strefie. Teren strefy jest już prawie zagospodarowany.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d21ah8q

"Stworzyliśmy nie 15, jak wcześniej planowaliśmy, ale 38 miejsc pracy. Te początkowe szacunki były ostrożne. Zwiększenie liczby pracowników wynika z rozmachu i rozwoju firmy" - powiedział dziennikarzom prezes Zarządu GT85 Zbigniew Kurant.

W nowej hali wybudowanej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej pracować będzie w sumie 70 osób. Będą tu produkowane maszyny myjące oraz pomiarowe dla przemysłu - głównie dla branży samochodowej i lotnictwa. Budowa nowej hali oraz urządzenia do produkcji kosztowały 8 mln zł.

Spółka GT85 działa w Polsce od 1999 r. Produkuje innowacyjne i zaawansowane technologicznie myjnie m.in. natryskowe i ultradźwiękowe. Jest też producentem chemii przemysłowej oraz urządzeń pomiarowych.

d21ah8q

Strefa w Lublinie funkcjonuje od września 2007 r. jako podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Europark Mielec.

GT85 to 18. inwestor w strefie, który już uruchomił zakład produkcyjny. Łącznie w lubelskiej strefie jest 37 inwestorów, a wartość deklarowanych nakładów inwestycyjnych to ponad 1 mld zł. Dotychczas zrealizowane nakłady inwestycyjne to ponad 800 mln zł.

"Liczba deklarowanych nowych miejsc pracy wynosi obecnie 1344, a już powstałych nowych miejsc pracy jest 1192. Do tego należy doliczyć utrzymane 738 miejsc, co daje na dzień dzisiejszy 1930 istniejących miejsc pracy w strefie" - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

W bieżącym roku zezwolenia na działalność w strefie otrzymało sześć firm. W roku 2014 było ich pięć, a w roku 2013 - siedem.

d21ah8q

Strefa specjalna w Lublinie liczy obecnie 128 ha w pełni uzbrojonych terenów. Blisko 90 proc. zostało już zagospodarowanych. "Dysponujemy dziś tylko przestrzenią 3,5 ha" - powiedział zastępca dyrektora wydziału strategii i obsługi inwestorów urzędu miejskiego Łukasz Goś.

Zaznaczył, że na terenie strefy funkcjonują inwestorzy, którzy oferują wynajem powierzchni do produkcji czy magazynowania; dysponują łącznie ok. 80 tys. mkw. takiej powierzchni. "To oferta dla przedsiębiorców, którzy nie chcą nabywać gruntów w strefie. To odpowiedź na potrzeby dzisiejszego rynku" - dodał Goś.

Strefa w Lublinie będzie powiększona o tereny bezpośrednią z nią sąsiadujące w dzielnicy Felin, które miasto chce wykupywać. Planowane jest też m.in. włączenie do niej 4 ha należące do producenta ciągników i maszyn rolniczych Ursus. Po rozszerzeniu teren lubelskiej podstrefy do 2018 r. ma liczyć około 200 ha.

d21ah8q

Podziel się opinią

Share
d21ah8q
d21ah8q