Trwa ładowanie...
d1inbtu
09-09-2016 16:05

Lublin/ Będzie rewitalizacja Parku Ludowego za 18 mln zł

Na 18 mln zł oszacowano koszty kompleksowej rewitalizacji zaniedbanego Parku Ludowego w Lublinie. Powstaną m.in. trasy dla rowerzystów i deskorolkarzy, wybieg z przeszkodami dla psów, ścieżka do biegania, przystań kajakowa.

d1inbtu
d1inbtu

"Chcielibyśmy, aby był dynamicznym, żywym obszarem, tętnił życiem od rana do wieczora. Ma pełnić funkcje rekreacyjne i sportowe, przyciągać ludzi. Park ma świetną lokalizację, po sąsiedzku jest nowy stadion miejski, aquapark i stadion lekkoatletyczny, nadaje się do tych funkcji znakomicie" - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

"Park będzie miał swojego gospodarza, który zadba by były tam urządzane różnorodne zajęcia dla mieszkańców" - dodał prezydent.

Koncepcja przebudowy parku przewiduje, że powstanie wokół niego dwukilometrowa ścieżka do biegania. Wybudowana będzie nowa dwupoziomowa kładka przez przepływająca wzdłuż parku rzekę Bystrzycę. Kładka będzie pełniła rolę tarasu widokowego. Obok, nad rzeką, będzie przystań kajakowa, drewniane podesty umożliwią zejście nad samą wodę.

Na miejscu istniejącego dziś amfiteatru powstanie niecka wypełniona wodą, w której będą rośliny, takie jak w przepływającej obok rzece. Przy niej plac zabaw dla dzieci, gdzie będą mogły sterować dyszami tryskającymi wodą. Dla dzieci przeznaczona też będzie "ścieżka akustyczna", przy której będą ustawione instrumenty, takie jak bębenki, fujarki, cymbałki, a także labirynt w formie strzyżonego żywopłotu o długości kilometra i tor do nauki jazdy na rowerkach.

d1inbtu

Ustawione zostaną urządzenia do ćwiczenia mięśni na świeżym powietrzu i konstrukcje z lin do wspinania się. Będzie wybieg z przeszkodami dla psów, dydaktyczna ścieżka obsadzona różnymi gatunkami traw oraz "ścieżka przemijania", obsadzona roślinami w różnych fazach wzrostu. W parku będzie 4,5 km szerokich alejek pokrytych barwionym na kolor piaskowy asfaltem, dla rowerzystów, rolkarzy i deskorolkarzy.

Według szacunków Ratusza koszty rewitalizacji wyniosą 18 mln zł, z czego 85 proc. zostanie pokrytych z funduszy unijnych. Projekt został zgłoszony jako kluczowy do programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, co oznacza, że jego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego będzie zagwarantowane bez konkursu.

Do końca września koncepcja przebudowy parku będzie konsultowana. 20 września zaplanowane zostało spotkanie z przedstawicielami Ratusza na miejscu, gdzie mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje uwagi. Dokumentacja projektowa ma być gotowa w przyszłym roku, a zakończenie prac przewidziano na 2019 r.

Park Ludowy założony został w latach 50. ubiegłego wieku na podmokłych łąkach. Początkowo miał powierzchnię około 30 ha. W jego południowej części powstały hale Targów Lublin, co zmniejszyło jego obszar do 18 ha.

d1inbtu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1inbtu