Trwa ładowanie...
dau5tj1
dau5tj1

Lubuskie/ Bieliki szykują gniazda do lęgów

Przy łagodnej zimie w Lubuskiem bieliki rozpoczynają już przygotowania do najważniejszej chwili roku, czyli lęgów. Na niektórych stanowiskach zaobserwowano już tokujące ptaki, które poprawiają swe stare gniazda lub budują nowe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dau5tj1

"Składanie jaj u bielików rozpoczyna się w trzeciej dekadzie lutego i może trwać u niektórych par do końca marca. Samica składa zazwyczaj od 1 do 2 jaj, a młode klują się po 38 dniach inkubacji. Niestety ponad połowa młodych ptaków, która przychodzi na świat w danym roku, ginie w ciągu kilku następnych miesięcy nie dożywając często nawet roku" - poinformował Michał Bielewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp.

W woj. lubuskim liczebność bielika w końcu lat 80. minionego wieku szacowana była zaledwie na poziomie 14-19 par lęgowych, jednak dzięki intensywnej ochronie wzrosła ona aktualnie do poziomu około 90 par. Obecnie wystarczy pojechać nad większe jezioro lub w okolice stawów rybnych w rejonie Pszczewa, Skwierzyny, Lubniewic, Dobiegniewa czy Kłodawy i Krosna Odrzańskiego, by spotkać te majestatyczne ptaki.

Bielewicz zaznaczył, że mimo, że bielik jest dość liczny w regionie, to nadal jest pod stałą i troskliwą opieką pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, leśników oraz ornitologów. "Niestety, to jest potrzebne, gdyż nadal zdarzają się przypadki nielegalnego zabijania tych orłów, tak jak miało to miejsce w styczniu br. na terenie Wielkopolski w gminie Chrzypsko Wielkie lub dwa lata temu w okolicy Kłodawy w naszym regionie" - wyjaśnił Bielewicz.

dau5tj1

Bielik, to największy w Polsce lęgowy ptak szponiasty. Samice tego gatunku osiągają masę ciała nawet do 6 kg oraz rozpiętość skrzydeł dochodząca do 2,5 m. Samce są tylko nieznacznie mniejsze. Sylwetka bielika w locie charakteryzuje się długimi i szerokimi skrzydłami przypominającymi nieco płaskie "deski", krótkim i klinowatym ogonem oraz dobrze widoczną z daleka, wysuniętą do przodu głową z potężnym dziobem. Dorosłe ptaki (powyżej 5. roku życia) są ciemno brązowe, mają jasne płowe szyje i głowy oraz śnieżnobiałe ogony i intensywnie żółte dzioby.

Ten ptak jest pierwowzorem orła białego, który jest w godle narodowym naszego kraju. "Mimo iż bielik z punktu widzenia systematyki nie należy do grupy orłów właściwych, to jednak, z uwagi na majestatyczną sylwetkę oraz charyzmę gatunku, niewątpliwie tytuł orła mu się należy" - dodał Bielewicz.

Na początku XX wieku orzeł bielik był w Polsce na krawędzi wymarcia. Jednak prowadzona od kilku dziesięcioleci intensywna ochrona gatunku i tworzenie specjalnych stref ochronnych sprawiły, że Polska populacja osiągnęła obecnie liczebność około 1-1,4 tys. par lęgowych, stanowiąc aktualnie trzecią co do wielkości populację w Europie.

dau5tj1

Podziel się opinią

Share
dau5tj1
dau5tj1