Trwa ładowanie...
d33nndg
25-01-2017 15:55

Lubuskie/W 2016 r. ponad 702 mln zł do budżetu z Izby Celnej w Rzepinie

Ponad 702 mln zł wyniosły wpływy do budżetu państwa wygenerowane w zeszłym roku przez Izbę Celną w Rzepinie, obejmującą zasięgiem województwo lubuskie - poinformował w środę Marek Czerkies z Izby Celnej w Rzepinie.

d33nndg
d33nndg

Najwięcej z ponad 702 mln zł pochodziło z akcyzy (ponad 487 mln zł), co stanowiło 69 proc. ogólnego wpływu.

Oprócz poboru należnych opłat i podatków, celnicy walczą z przemytem i tzw. szarą strefą. Od lat najczęściej przemycane są papierosy i narkotyki. W 2016 roku lubuscy celnicy ujawnili prawie 3,7 mln sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości ok. 2,46 mln zł.

"Od kilku lat w województwie lubuskim obserwujemy zjawisko nielegalnego handlu tytoniem, zwłaszcza w przesyłkach pocztowych i kurierskich. W ubiegłym roku funkcjonariusze znaleźli w nich 14,5 ton nielegalnego tytoniu o wartości prawie 8,5 mln zł" - powiedział Czerkies.

Patrole prewencyjne wchodzące w skład Izby Celnej w Rzepinie, w ramach zwalczania przestępczości narkotykowej ujawniają m.in. marihuanę, kokainę i heroinę. W roku 2016 dwie mobilne grupy kontrolne w Świecku i Zielonej Górze zatrzymały ponad 108 kg narkotyków i 759 szt. tabletek sterydów anabolicznych i niedozwolonych farmaceutyków o czarnorynkowej wartości 6,5 mln zł.

d33nndg

W tym samym okresie w rzepińskiej izbie zatrzymano i zabezpieczono 950 tys. litrów paliw płynnych nielegalnego pochodzenia o wartości ok. 4 mln zł. Ponadto, w zeszłym roku celnicy z Lubuskiego zabezpieczyli prawie 63 tys. sztuk podrobionej odzieży, butów, zabawek, kosmetyków i innych przedmiotów o wartości prawie 2,8 mln zł.

"Wachlarz stwierdzanych i eliminowanych nieprawidłowości jest znacznie szerszy. Zaliczyć do nich możemy m.in. transport odpadów, kradzież samochodów, motocykli i innych pojazdów, osoby poszukiwane, nielegalną broń czy też użytkowanie automatów do gier o niskich wygranych" - dodał Czerkies.

Izba Celna w Rzepinie działa od 1945 roku. Zasięgiem obejmuje Lubuskie, ma urzędy celne: w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp., a w każdym z nich po dwa oddziały celne. W regionie pracuje 573 funkcjonariuszy i 12 pracowników cywilnych.

26 stycznia przypada Światowy Dzień Celnictwa. Ten rok będzie dla polskich celników inny od minionych. Za kilka tygodni Służba Celna wejdzie w skład Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

d33nndg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33nndg