Trwa ładowanie...
d2hgk1n
d2hgk1n

Lubuskie/ W Marszowie powstał nowoczesny zakład zagospodarowania odpadów

W Marszowie w powiecie żarskim (woj. lubuskie) powstał nowoczesny zakład zagospodarowania odpadów. Trafiają do niego odpady komunalne od ok. 200 tys. mieszkańców 22 lubuskich gmin.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2hgk1n

Dzięki inwestycji samorządy osiągną wymagany przez UE poziom odzysku i recyklingu oraz unikną wysokich kar - poinformowała PAP Joanna Blinow z Zakładu Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o.

"Ponadto gminy z Łużyckiego Związku Gmin są wspólnikami spółki ZZO Marszów, mają więc realny wpływ na kształtowanie się cen za odbiór odpadów" - powiedziała Blinow.

Dodała, że zakład w Marszowie jest najnowocześniejszym tego typu zakładem w Lubuskiem i w znaczący sposób wpłynie na poprawę stanu środowiska w regionie.

d2hgk1n

Rocznie zakład jest w stanie poddać segregacji ponad 72 tys. ton odpadów. Dzięki zastosowanym w nim technologiom tylko 39 proc. odpadów trafi na składowisko. Resztę będą stanowiły odzyskane surowce wtórne i kompost w przypadku odpadów biologicznych i zielonych.

Głównymi elementami nowego zakładu są sortownia i kompostownia.

Zakład powstał z inicjatywy 15 samorządów z województwa lubuskiego. Budowa była zasadniczym elementem projektu pn. "Gospodarka odpadami w obrębie powiatów żarskiego i żagańskiego". Inwestycja została zakończona kilka dni temu.

Dzięki współpracy w ramach Łużyckiego Związku Gmin samorządy uzyskały ponad 59,3 mln zł dofinansowania z UE na swój projekt. Całe przedsięwzięcie kosztowało 128,1 mln zł brutto.

Oprócz budowy zakładu w ramach tego samego projektu zostały zamknięte i zrekultywowane cztery składowiska odpadów w gminach Tuplice, Żagań i Gubin.

Zakład w Marszowie pełni funkcję tzw. Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych dla regionu zachodniego województwa lubuskiego (zgodnie z Wojewódzkim Planem Gospodarki Odpadami). Zatrudnienie znalazło w nim 80 osób.

d2hgk1n

Podziel się opinią

Share
d2hgk1n
d2hgk1n