Trwa ładowanie...
d4g9pp5
18-03-2016 12:23

LW Bogdanka zapowiada odwołanie do NSA w sprawie złoża 'Lublin'

Warszawa, 18.03.2016 (ISBnews) - Lubelski Węgiel Bogdanka zamierza złożyć odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) dotyczące oddalonej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie skargi na decyzję ministra środowiska o odmowie udzielenia koncesji na wydobywanie węgla kamiennego ze złoża "Lubelskie Zagłębie Węglowe - obszar K-6 i K-7", poinformowała spółka.

d4g9pp5
d4g9pp5

"Jesteśmy rozczarowani wyrokiem WSA w Warszawie, który w naszej opinii pozostaje w sprzeczności z właściwie pojmowanym interesem publicznym. Złoże 'K-6, K-7' bezpośrednio sąsiaduje z eksploatowanymi przez nas polami wydobywczymi. Dlatego jesteśmy w stanie zagospodarować ten obszar w stosunkowo krótkim czasie i relatywnie niskim kosztem, wykorzystując istniejącą infrastrukturę - a zatem najbardziej racjonalnie i efektywnie" - powiedział prezes Zbigniew Stopa, cytowany w komunikacie.

Według spółki, skarga powinna zostać uwzględniona z uwagi na prawną wadliwość zaskarżonej decyzji organu koncesyjnego o odmowie udzielenia koncesji wydobywczej Bogdance. Dlatego od wydanego wyroku WSA spółka zamierza złożyć skargę do NSA, wskazał prezes Stopa.

"Jednocześnie prowadzimy prace związane z posiadaną koncesją na rozpoznanie złóż 'Ostrów' i 'Orzechów'. Planowane przekształcenie tej koncesji w koncesję wydobywczą na te bardzo zasobne złoża pozwoli nam na realizację strategii rozwoju LW Bogdanka SA w kierunku północnym. Nasze obecne zasoby operatywne zapewniają żywotność kopalni do około 2034 roku, jednak dzięki ekspansji na północ będziemy mogli je co najmniej podwoić przed 2020 rokiem" - podsumował Stopa.

Prairie Mining Limited (PML) podał dziś, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (WSA) oddalił skargę LW Bogdanka na niekorzystne dla niej decyzje ministra środowiska dotyczące przyszłości złoża "Lublin" i tym samym potwierdził wyłączne prawo pierwszeństwa przysługujące PD Co - spółce zależnej PML - do zawarcia umowy użytkowania górniczego i uzyskania koncesji wydobywczej.

d4g9pp5

PML podał w komunikacie, że sąd stwierdził, iż skarga Bogdanki na decyzję w sprawie koncesji wydobywczej dla złoża K-6-7 jest nieuprawniona. W uzasadnieniu ustnym sędziowie podkreślili, że przyznanie koncesji wydobywczej Bogdance stanowiłoby naruszenie Prawa górniczego i geologicznego oraz byłoby niezgodne z konstytucyjną zasadą państwa prawa ze względu na już poniesione i nadal ponoszone przez Prairie nakłady na rozpoznanie złoża, informował PML. Sąd potwierdził również, że niemożliwa jest sytuacja, aby to samo złoże było jednocześnie przedmiotem rozpoznania i wydobycia prowadzonego przez dwa różne podmioty, podano także.

LW Bogdanka miała na koniec 2014 r. 16,6% udziałów w rynku węgla energetycznego w Polsce i 24,9% w rynku węgla sprzedanego do energetyki zawodowej. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

(ISBnews)

d4g9pp5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g9pp5