Trwa ładowanie...
d4fitbt

MAC: realizacja "Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych" (komunikat)

...

d4fitbt
d4fitbt

15.04. Warszawa - MAC informuje:

Dziś tj. 15 kwietnia 2014 r. Rada Ministrów przyjęła informację Ministra Administracji i Cyfryzacji o realizacji Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych - Etap II Bezpieczeństwo - Dostępność - Rozwój w latach 2012-2013. Informacja podsumowuje wyniki osiągnięte na półmetku nowego etapu programu wieloletniego, będącego kontynuacją działań modernizacyjnych, zainicjowanych przez rząd w 2008 r. Realizowane w latach 2012-2013 pierwsze dwie edycje roczne nowego etapu programu spotkały się z dużym zainteresowaniem jednostek samorządu terytorialnego. Dzięki efektywnemu wykorzystaniu dotacji celowych (690 mln zł), beneficjenci programu zrealizowali prawie 1,1 tys. przedsięwzięć inwestycyjno-remontowych o ogólnej wartości 1,7 mld zł. Wsparcie z budżetu państwa umożliwiło gminom i powiatom modernizację i rozbudowę sieci dróg lokalnych o łącznej długości prawie 2,2 tys. km.

W ramach pięciu zakończonych edycji rocznych Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych gminy i powiaty zrealizowały ogółem 4,2 tys. zadań inwestycyjno-remontowych o całkowitej wartości 7,8 mld zł. Efektem współdziałania rządu i samorządu terytorialnego w latach 2009-2013 jest modernizacja i rozbudowa sieci dróg lokalnych o łącznej długości 10,4 tys. km. Przedsięwzięcia inwestycyjne zrealizowane przez samorządy objęły już 4,4 tys. km dróg gminnych i prawie 6 tys. km dróg powiatowych, mających kluczowe znaczenie dla rozwoju tych wspólnot. Z zaoferowanego wsparcia skorzystało ponad 1,7 tys. gmin i powiatów, stanowiących 62% ogółu lokalnych wspólnot samorządowych.

25 marca br. Rada Ministrów podjęła decyzję o zwiększeniu wydatków budżetu państwa na realizację tegorocznej edycji programu z 250 mln zł do 700 mln zł oraz utrzymaniu planowanego dofinansowania zadań samorządowych w 2015 r. na poziomie 1 mld zł. Umożliwi to dalsze efektywne wykorzystywanie możliwości, które daje program. Kontynuacja działań modernizacyjnych oznacza także systematyczną poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz lepsze powiązanie dróg lokalnych z drogami wojewódzkimi i krajowymi. Inwestycje samorządowe wspierane środkami budżetu państwa sprzyjają zwiększeniu dostępności komunikacyjnej lokalnych ośrodków gospodarczych i przedsiębiorstw, stymulując rozwój przedsiębiorczości. Wpływają również na poprawę dostępu mieszkańców gmin i powiatów do instytucji publicznych oraz świadczonych przez nie usług.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kfk/

d4fitbt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fitbt