MAC ws. Dnia Samorządu Terytorialnego i Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

...

29.05. Warszawa - MAC informuje:

O tym, jak cennym partnerem jest samorząd terytorialny i jak wiele polski rząd zawdzięcza samorządowej aktywności, mówił na środowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego premier Donald Tusk. Zapowiedział, iż w kolejnej unijnej perspektywie finansowej (2014-2020) 40 proc. środków europejskich będzie do dyspozycji jednostek samorządu terytorialnego. Do tej pory było to 25 proc. - Polacy, także dzięki samorządowi, dobrze zdają egzamin ze skutecznego wydawania środków unijnych - podkreślił premier.

Zapowiedział też specjalne spotkanie samorządowców i rządu w sprawie finansów samorządowych i sposobu wydawania funduszy unijnych. Ma się ono odbyć w czerwcu. - Zdaniem premiera będzie to dobra okazja, by porozmawiać o sytuacji finansowej samorządów i nowej regule fiskalnej, która zacznie obowiązywać od 2014 r.

27 maja minęły 23 lata od pierwszych wyborów samorządowych (i pierwszych całkowicie wolnych wyborów). Dlatego obchodzimy ten dzień jako Święto Samorządu Terytorialnego. Ponieważ współpraca z samorządami należy do kompetencji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, współprzewodniczący Komisji jest minister Michał Boni.

Premier i minister wręczyli nagrody laureatom X edycji Konkursu na najlepsze rozprawy doktorskie, prace magisterskie i licencjackie, dotyczące ustroju i działalności samorządu terytorialnego, obronione w 2012 r.

Minister Boni podziękował też członkom Komisji Wspólnej za pracę nad projektem ustawy samorządowej, która ma ułatwić samorządom realizację zadań publicznych. Zakłada ona umożliwienie tworzenia samorządowych centrów usług wspólnych, ułatwienia prawne we współpracy między JST, zlikwidowanie komplikujących funkcjonowanie administracji lokalnej przepisów, ułatwienia w przepisach dotyczących opłat i podatków lokalnych. Złożył też życzenia z okazji 20-lecia Komisji.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego opiniuje wszystkie akty prawne dotyczące samorządów i dyskutuje o najważniejszych problemach dotyczących samorządów.

- Nie ma podziału na stronę rządową i samorządową - mówi premier. - Jesteśmy jedną administracją publiczną i mamy wspólny cel - jak najlepsze usługi dla obywateli - powiedział premier

Nowy wskaźnik finansowy

Od 2014 r. ma obowiązywać samorządy nowy wskaźnik finansowy. Ma on gwarantować, że JST będą miały umożliwiające rozwój ale też zdrowe finanse.

Wskaźnik określa, ile samorządy mogą wydać na spłatę swoich zobowiązań. To, ile mogą przeznaczyć na spłatę długów, zależy od danych z wykonania budżetu z ostatnich trzech lat. Decydujące znaczenie ma tzw. nadwyżka operacyjna, czyli przewaga dochodów bieżących nad wydatkami bieżącymi, a więc przewaga regularnie wpływających środków (m.in. podatków, opłat, subwencji) nad wydatkami na wynagrodzenia, rachunki za prąd, usługi itd. Opisuje to art. 243 ustawy o finansach publicznych. Jeśli samorząd przekroczy wskaźnik, straci w danym roku swoje najważniejsze prawo - prawo do uchwalenia budżetu.

Szacunki prowadzone od wielu miesięcy pokazywały, że z powodu spowolnienia wzrostu gospodarczego, a więc mniejszych dochodów, bardzo wiele samorządów może mieć z tym kłopot. Ale dane spływające do Ministerstwa Finansów pokazują stopniową poprawę sytuacji. Samorządy restrukturyzują zadłużenie (aby roczne spłaty były niższe), ograniczają wydatki i szukają nowych źródeł dochodów. Według danych, które zebrały Regionalne Izby Obrachunkowe, w końcu kwietnia nowy wskaźnik przekraczałoby 138 JST. Ale także te samorządy mają nieco lepsze od zakładanych wyniki.

Regionalne strategie rozwoju

Komisja pozytywnie zaopiniowała projekty strategii rozwoju do 2020: województwa podlaskiego, podkarpackiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego (do roku 2025) oraz projekt zaktualizowanej Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej do roku 2020. Makroregion Polski Wschodniej (województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie), należy do najsłabiej gospodarczo rozwiniętych i najmniej konkurencyjnych regionów w Polsce i Unii Europejskiej. W latach 2002-2009 udział makroregionu w PKB Polski zmniejszał się i ten trend - dodatkowo wzmacniany niekorzystnymi prognozami demograficznymi może się utrzymać, o ile nie podejmiemy odpowiednich działań.

Z przeprowadzonych na potrzeby aktualizacji Strategii analiz wynika, że za lukę rozwojową dzielącej Polskę Wschodnią od bardziej rozwiniętych regionów odpowiadają niska wydajność pracy oraz niewykorzystane zasoby pracy. Stąd proponowana koordynacja działań w ramach trzech strategicznych obszarów: INNOWACYJNOŚĆ - ZASOBY PRACY - INFRASTRUKTURA.

Nowelizowany dokument będzie podstawą do opracowania nowego programu wsparcia w nowej unijnej perspektywie finansowej (2014-20) Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie budowy?

Komisja nie zgadza się na zmiany proponowane w założeniach do nowelizacji Prawa budowlanego: Samorządowcy uważają, że do budowania domu jednorodzinnego konieczne jest pozwolenie na budowę i nie wystarczy samo zgłoszenie z projektem budowlanym. Negatywna opinia komisji oznacza, że od tej pory na każdym etapie prac trzeba będzie podawać, że z projektem nie zgadzają się samorządowcy PZIP

Komisja pozytywnie zaopiniowała przedstawiony przez MAC projekt Programu Zintegrowanej Informatyzacji Państwa (PZIP).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

Źródło artykułu:PAP
rządsamorządkomunikat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)