Trwa ładowanie...
d3e7ixk

MAC ws. projektu podnoszącego kompetencje cyfrowe pokolenia 50+ (komunikat)

...

d3e7ixk

05.03. Warszawa - MAC informuje:

Porozumienie zapewniające wsparcie dla projektu Latarnicy Polski Cyfrowej, podnoszącego kompetencje cyfrowe osób z pokolenia 50+, podpisali 5 marca 2014 roku Rafał Trzaskowski, minister administracji i cyfryzacji, Bruno Duthoit, prezes Orange Polska i Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia Miasta w Internecie.

"Zaczynamy prace nad Programem Operacyjnym Polska Cyfrowa. Możemy wybudować sieci szerokopasmowe, doprowadzić je do jak największej liczby obywateli, możemy starać się przenosić jak najwięcej usług publicznych do internetu, tylko efekt tych działań będzie ograniczony, jeżeli nie będziemy kontynuować pracy nad poprawą kompetencji m.in. w zakresie korzystania z internetu. W Polsce około 13 mln obywateli jest wykluczonych cyfrowo. To oznacza, że mają np. gorsze perspektywy, jeżeli chodzi o znalezienie pracy, czy trudności w korzystaniu z różnego rodzaju pomocy i usług oferowanych przez rząd oraz różnego rodzaju organizacje. Z badań wynika, że nawet ludzie, którzy mają dostęp do internetu nie zawsze z niego korzystają. Ponad 15 proc. osób, które mają dostęp do sieci, nie korzystają z tego, tłumacząc to brakiem wystarczających umiejętności lub brakiem potrzeby" - powiedział minister Rafał Trzaskowski, rozpoczynając spotkanie.

Dodał także, że niesłychanie istotne jest, aby pracować nad poprawą kompetencji Polaków, zwłaszcza starszego pokolenia, bo to jest grupa, która ma najwięcej kłopotów ze swobodnym korzystaniem z internetu.

d3e7ixk

"Takie inicjatywy były i są podejmowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Naszym flagowym projektem są właśnie Latarnicy Polski Cyfrowej, którzy przeszkolili już 150 tys. osób, dzięki czemu skala wykluczenia się zmniejsza. Bardzo zależy nam na kontynuowania tego programu. Dzisiaj podpisujemy porozumienie, które pozwoli nam to robić ze wsparciem firmy Orange, jak również naszym partnerem Stowarzyszeniem Miasta w Internecie, dzięki któremu jesteśmy w stanie efektywnie szkolić ludzi" - podsumował minister.

Porozumienie zapewnia dodatkowe wsparcie dla projektu Latarnicy Polski Cyfrowej (znanego także jako Polska Cyfrowa Równych Szans), który prowadzony jest od 2012 roku przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Latarnicy to wolontariat edukacyjny zorganizowany na skalę nieznaną dotąd w Polsce. Od 2012 r. Latarnicy Polski Cyfrowej przeszkolili już 150 000 osób w wieku 50+. Zajęcia odbywają się w bibliotekach, remizach Ochotniczej Straży Pożarnej i innych publicznych punktach dostępu do internetu. Wolontariusze działają lokalnie w środowiskach, które znają.

Program Latarnicy Polski Cyfrowej okazał się ogromnym sukcesem. Na stronie internetowej (https://latarnicy.pl), obok bieżących informacji, materiałów szkoleniowych i promocyjnych, jest także mapa pozwalająca znaleźć Latarnika w swojej okolicy. Badania, przeprowadzone na zlecenie ministerstwa na przełomie 2013 i 2014 roku wśród uczestników zajęć, potwierdzają skuteczność pracy Latarników. Aż 88 proc. przeszkolonych korzysta z internetu, mimo wcześniejszej niechęci do świata cyfrowego. Uczestnicy zajęć z wolontariuszami nie tylko zmienili swój stosunek do technologii cyfrowych, ale też rekomendują to swoim znajomym.

W spotkaniu wzięli udział Latarnicy Polski Cyfrowej: Celina Maciejewska, która w Łodzi wprowadziła w świat cyfrowy ponad 700 osób, Jacek Piwowarski ze Staszowa, który ma prawie 400 podopiecznych oraz Magdalena Mitera z Tarnowa, która przeprowadziła zajęcia z ponad 100 osobami.

d3e7ixk

- Pomagamy ludziom zmienić życie. Pokazujemy, że świat ich wcale nie wyprzedził, ułatwiamy kontakty z rodziną, załatwianie spraw w urzędach - powiedziała Magdalena Mitręga. - W zamian otrzymujemy ogromną dawkę pozytywnej energii. A poza tym dzięki kontaktom z innymi Latarnikami wiem, że uczestniczymy w naprawdę czymś wielkim i ważnym.

- Do mnie zapisy są na 4 miesiące wprzód. Prowadzę zajęcia w bibliotekach miejskich i dwóch fundacjach - dodała Celina Maciejewska. - Ludzie dowiadują się o zajęciach z prasy, ale także od swoich dzieci i wnuków, czy znajomych, którzy już brali udział w latarniczych spotkaniach. Jeden pan przyszedł, bo syn, który mieszka za granicą, chciał z nim rozmawiać przez internet. Starszy pan uważał się za techniczny antytalent, ale razem przełamaliśmy opory. I ma teraz lepszy kontakt z synem.

Jacek Piwowarski, który pełni równocześnie funkcję sołtysa, organizuje swoje spotkania w porozumieniu z innymi sołtysami i sołtyskami. - Oni doskonale znają swoje środowisko, więc tak docieramy do potrzebujących i zainteresowanych.

Wszyscy Latarnicy podkreślali, że wartością pracy Latarników jest to, że wytworzył się ruch społeczny. Wielu uczestników spotkań chciałoby dalej doskonalić swoje umiejętności cyfrowe. Dlatego warto, by mieli gdzie to kontynuować.

d3e7ixk

Na mocy porozumienia Orange Polska udostępni 50 pracowni Orange oraz infrastrukturę dostępu do internetu w placówkach bibliotecznych objętych programem "Orange dla Bibliotek" na działania prowadzone przez Latarników oraz przekaże materiały edukacyjne z zakresu świadomego i bezpiecznego nabywania kompetencji cyfrowych. Latarnicy Polski Cyfrowej, wskazani przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie, są wyposażeni przez Orange Polska w tablety z bezpłatną mobilną usługą dostępu do internetu na 12 miesięcy.

- To ogromna satysfakcja i zaszczyt, że Orange Polska staje się partnerem projektu podnoszącego kompetencje cyfrowe pokolenia 50+. Od wielu lat konsekwentnie wspieramy inicjatywy, które służą rozwojowi społeczeństwa informacyjnego, szczególnie te, które zapewniają szybki internet bibliotekom, szkołom, promują inicjatywy lokalne wyrównujące - dzięki internetowi - szanse edukacyjne. Od powszechnego i łatwego dostępu do internetu, a także motywacji i umiejętności w zakresie korzystania z technologii cyfrowych zależy możliwość wyrównywania szans życiowych oraz uaktywnienie potencjału społecznego i kreatywnego Polaków. Wspieramy i nadal będziemy wspierać takie inicjatywy - powiedział podczas spotkania Bruno Duthoit, prezes Orange Polska.

Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia Miasta w Internecie, podkreślał wagę projektu aktywizacji cyfrowej pokolenia 50+: "W programie udało się stworzyć grupę ponad 2700 Latarników Polski Cyfrowej, wolontariuszy - animatorów, którzy działają lokalnie, mając do dyspozycji wypracowaną metodykę działania. Projekt Latarników Polski Cyfrowej jest największym wolontariatem edukacyjnym w Europie".

Program Latarnicy Polski Cyfrowej realizowany jest w ramach projektu systemowego - działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do internetu. Zakłada on, że korzyści z budowanych (także ze wsparciem funduszy unijnych) sieci internetowych odniesiemy tylko wtedy, gdy samorządy i firmy telekomunikacyjne otrzymają od państwa wsparcie ekspercko-doradcze, a obywatele będą wspierani w zdobywaniu umiejętności cyfrowych. Porozumienie z Orange Polska i Miastami w Internecie jest przykładem, jak operatorzy telekomunikacyjni mogą włączać się w działania na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d3e7ixk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e7ixk