Trwa ładowanie...
d2f3qde

Mafia wywozi leki z Polski za granicę. "Trafia tam co dziesiąte opakowanie"

Leki na poważne choroby, jak rak, nadciśnienie czy cukrzyca, zostają wywożone przez mafię za granicę, przede wszystkim do Francji i Niemiec. W zeszłym roku taki los miał spotkać specyfiki za ok. 3 mld zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Proceder to dla mafii żyła złota
Proceder to dla mafii żyła złota (123RF)
d2f3qde

- Zasada jest prosta. Za granicę wyjeżdżają leki najdroższe. Im droższy lek, tym wyższy potencjalny zysk – tłumaczy Krzysztof Jakubiak z Ministerstwa Zdrowia w "Super Expressie".

Jak donosi dziennik, przez mafijny proceder coraz ciężej dostać w aptekach leki i przeciwzakrzepowe, przeciwonkologiczne, kardiologiczne oraz insuliny.

Perfidia handlarzy nie ma granic. Najczęściej wywożą akurat te specyfiki, bez których pacjenci nie mogą się obejść. Leki przeciwzakrzepowe, których brakuje najczęściej, pacjent musi przyjmować do końca życia, a ich odstawienie nawet na kilka dni może spowodować udar lub zator i skończyć się śmiercią – mówi dr Maciej Małecki, lekarz rodzinny z Poznania.

d2f3qde

Fatalny dawca. Zmarli prawie wszyscy biorcy. Zobacz wideo:

Jak opisuje "SE", proceder przestępcom się opłaca, bo różnica między polskimi i zachodnimi cenami leków jest wręcz gigantyczna. Na przykład opakowanie leku przeciwzakrzepowego Xarelto w Polsce kosztuje 121 zł, ale w Niemczech jest już pięciokrotnie droższe.

Dziennik przygotował listę najczęściej wywożonych leków. Należą do nich takie specyfiki, jak właśnie Xarelto, Hydroxycarbamid, Neulasta, Clexane, Fragmin czy Effox.

Czytaj też: Zarabiali 600 tys. zł miesięcznie na wywozie leków. Grozi im 10 lat

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2f3qde

Podziel się opinią

Share

d2f3qde

d2f3qde