Trwa ładowanie...
d3fx2mx
d3fx2mx

Maklerzy oburzeni formą propozycji zarządu GPW ws. harmonogramu sesji

27.03. Warszawa (PAP) - Środowisko domów maklerskich jest oburzone formą, w jakiej zarząd GPW zaproponował nowy harmonogram sesji. Traktuje tę propozycję jako próbę wywierania...
Share
d3fx2mx

27.03. Warszawa (PAP) - Środowisko domów maklerskich jest oburzone formą, w jakiej zarząd GPW zaproponował nowy harmonogram sesji. Traktuje tę propozycję jako próbę wywierania nacisku i szantażu. Oczekuje dialogu i skrócenia sesji o godzinę - wynika z wypowiedzi przedstawicieli maklerów.

"Jesteśmy oburzeni taką formą dialogu giełdy z nami, traktujemy to jako rodzaj szantażu. Oczekiwaliśmy pełnych konsultacji i uwzględnienia naszego zdania. Po dzisiejszym stanowisku prezesa Maciejewskiego odnosimy wrażenie, że poza zmianami personalnymi na giełdzie nic się nie zmieniło" - powiedział PAP jeden z przedstawicieli środowiska maklerów.

Dodał, że wśród maklerów przeważają głosy oburzenia formą, w jakiej zarząd złożył swoją propozycję skrócenia sesji. Maklerzy oczekują konsultacji. Podtrzymują swoje stanowisko, że sesja powinna być skrócona o godzinę.

d3fx2mx

GPW zaproponowało w środę skrócenie notowań na rynku kasowym o pół godzimy, do godz. 17.05 łącznie z dogrywką. Proponuje też skrócenie okresu przyjmowania zleceń o pół godziny - od 8.30 do 9.00. W przypadku rynku terminowego notowania miałyby trwać od 8.45 do 17.05, łącznie z dogrywką.

Rozwiązanie zostało przekazane środowisku domów maklerskich, które zostały poproszone o przedstawienie odpowiedzi w najbliższych dniach.

Adam Maciejewski, prezes GPW, poinformował w środę na konferencji prasowej, że w czwartek o godz. 14.00 spotyka się z reprezentacją domów maklerskich. Jeśli ich stanowisko będzie pozytywne, to nowy harmonogram będzie obowiązywał od wdrożenia systemu UTP, czyli 15 kwietnia, do końca tego roku. Jeśli ta propozycja nie uzyska aprobaty maklerów, obecny harmonogram pozostanie bez zmian.

Prezes GPW powiedział też, że decyzja musi być podjęta w czwartek, najpóźniej w piątek rano, gdyż konieczne jest przyjęcie uchwał wprowadzających harmonogram, jeśli miałby on obowiązywać od momentu uruchomienia UTP.

d3fx2mx

Proponowana zmiana harmonogramu ma mieć charakter czasowy i obowiązywałaby do 31 grudnia 2013 r. Pod koniec roku mają zostać przeprowadzone nowe analizy, by ustalić nowy harmonogram od 2014 roku.

O skrócenie sesji giełdowej i przywrócenie jej pierwotnego harmonogramu sprzed ponad roku apelowały domy maklerskie, które od wielu miesięcy skarżą się na znaczny wzrost kosztów wynikających z konieczności wydłużenia czasu swojej pracy. Pierwotnie domagały się, by sesja została skrócona o godzinę od 1 stycznia 2013. (PAP)

pr/ pel/ ana/

d3fx2mx

Podziel się opinią

Share
d3fx2mx
d3fx2mx