Maleje liczba ofert pracy zamieszczanych w internecie
Barometr Ofert Pracy, obrazujący zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy spada drugi miesiąc z rzędu - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Eksperci dodają, że choć pozytywne tendencje na rynku wolnych miejsc pracy osłabły, to nie wygasły.
10.02.2015 | aktual.: 21.07.2016 14:21
Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz BIEC.
Jak wskazano we wtorkowym komunikacie, ofert pracy zamieszczanych w internecie nadal jest stosunkowo dużo. W końcu stycznia opublikowano ich 96,7 tys.
- W ostatnich miesiącach pozytywne zmiany liczby wolnych miejsc pracy obserwowaliśmy w województwach zachodniej Polski - lubuskim i zachodniopomorskim, które prawdopodobnie czerpią korzyści z wymiany handlowej z naszymi zachodnimi sąsiadami, dla których taniejące towary w złotówkach stały się bardziej atrakcyjne - oceniają eksperci BIEC.
W komunikacie czytamy, że drugą grupą województw, w których zapotrzebowanie na nowych pracowników nie zmniejszało się były woj. mazowieckie i małopolskie, a aktywność gospodarcza w tych regionach, opartych na silnych podstawach sektora usługowego, nadal jest wysoka.
- Największemu ograniczeniu uległy oferty pracy pochodzące z zagranicy, co może być przejawem słabnącej koniunktury gospodarczej w Europie Zachodniej. W Polsce liczbę wakatów znacząco ograniczyli przedsiębiorcy z woj. podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz dolnośląskiego - zaznacza BIEC.
Z zebranych danych wynika, że w przekroju sektorowym wzrosła liczba ofert pochodzących z branży paliwowo-energetycznej. Wyraźny wzrost odnotowano również w sektorze ochrony środowiska, a także szeroko pojętej turystyce, w tym przedsiębiorstwach związanych z produktami i usługami wspomagającymi zdrowy tryb życia.
- Pomimo spadkowego trendu w edukacji, zapotrzebowanie na pracowników zwiększyły firmy oferujące wyspecjalizowane usługi szkoleniowe. Wyraźny spadek wystąpił w rolnictwie i firmach wytwarzających produkty rolne, nieco mniejszy w przedsiębiorstwach transportowych, administracji państwowej i budownictwie" - czytamy w komunikacie.