Trwa ładowanie...
d3zaqjx
d3zaqjx
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Małopolska chce więcej środków z PROW na lata 2014-2020

Władze Małopolski nie zgadzają się z proponowanym przez resort rolnictwa przydziałem środków dla regionu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Argumentują, że województwo miałoby dostać o ponad połowę mniej pieniędzy niż w poprzednim programie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3zaqjx

Wicemarszałek Wojciech Kozak poinformował PAP w piątek, że obecne propozycja zakłada dla Małopolski około 400 mln zł z PROW na lata 2014-2020, tymczasem w poprzedniej perspektywie finansowej UE region rozdysponował ponad 900 mln zł z tego programu.

"Myśmy wysłali wręcz protest, że z tymi nowymi warunkami się nie zgadzamy" - powiedział Kozak, który w czwartek rozmawiał w tej sprawie z ministrem rolnictwa.

Przypomniał, że w poprzednim programie Małopolska także początkowo miała otrzymać mniej środków z PROW, ale po swoim wystąpieniu w ostatnim etapie negocjacji otrzymała dodatkowe 50 mln euro. "Idąc tym śladem sądzę, że w takiej sytuacji będzie podobna relacja" - ocenił.

d3zaqjx

Jak mówił wicemarszałek, pieniądze z PROW są wielkim wsparciem dla obszarów wiejskich w Małopolsce. Wykorzystywane są do realizacji różnorodnych przedsięwzięć, od budowy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków przez renowację centrów wsi, po wsparcie dla stowarzyszeń kulturalnych i kół gospodyń wiejskich.

Zgodnie z planami zarządu województwa, najwięcej, bo prawie 60 proc. środków z PROW na lata 2014-2020 zostanie przeznaczonych na realizację działań dotyczących wsparcia gospodarstw rolnych i producentów. Ok. 30 proc. pieniędzy będzie przekazane na ochronę środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu.

Wicemarszałek Stanisław Sorys przypomniał, że Małopolska, jako jedno z niewielu województw, wykorzystała wszystkie środki, które otrzymała w ramach PROW na lata 2007-2013. "To pokazuje jak aktywne są w Małopolsce środowiska, którym zależy na rozwoju wsi: samorząd wojewódzki i samorządy lokalne, jednostki samorządu terytorialnego, Lokalne Grupy Działania oraz sami rolnicy i ich związki" - zaznaczył.

W poprzedniej perspektywie woj. małopolskie dysponowało 231 mln euro z PROW. Ponad połowa z tych środków - mówił Sorys - została wykorzystana na ochronę środowiska. Fundusze unijne pozwoliły także na tworzenie infrastruktury publicznej i sportowo-rekreacyjnej oraz funkcjonowanie Lokalnych Grup Działania.

d3zaqjx

Łączna pula pieniędzy publicznych przeznaczonych na realizację PROW w latach 2014-2020 w Polsce to ok. 13,5 mld euro. Dla porównania - z PROW w latach 2007-2013 Polska dysponowała budżetem w wysokości 17,3 mld euro.

W perspektywie finansowej 2014-2020, w ramach PROW, samorządy województw będą odpowiedzialne za podział środków w ramach takich działań jak scalanie gruntów, inwestycje związane z tworzeniem wszystkich rodzajów małej infrastruktury (np. wodociągi i kanalizacje), działania zmierzające do ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego oraz zapewnienie mieszkańcom obszarów wiejskich podstawowych usług (np. budowa obiektów kulturalnych, targowisk itd.).

Tak jak i w ubiegłej perspektywie samorząd województwa wdrażał będzie także oś LEADER, czyli projekty realizowane w oparciu o lokalne strategie rozwoju.

d3zaqjx

Podziel się opinią

Share

d3zaqjx

d3zaqjx