Trwa ładowanie...
d36w5y4
07-10-2016 17:50

Małopolskie/ Obwodnica Babic ma powstać za dwa lata

Obwodnica Babic, której budowa ma kosztować ponad 17 mln zł, powstanie do końca września 2018 r. Umowę w tej sprawie podpisali w piątek w Babicach zarząd województwa małopolskiego, wójt Babic oraz wykonawca inwestycji.

d36w5y4
d36w5y4

Obwodnica odciąży drogi w centrum Babic i Wygiełzowa.

Jak powiedział członek zarządu województwa małopolskiego Grzegorz Lipiec, inwestycja zostanie przeprowadzona w możliwie najmniej uciążliwy sposób. Nowa droga będzie wytyczona w dużej mierze na terenie niezabudowanym.

"Obwodnica będzie przebiegać na południe od Babic - głównie przez nieużytki rolnicze, pola uprawne. O ile to możliwe, będzie omijać tereny leśne. A tam, gdzie przetnie las, powstaną specjalne +zielone+ korytarze" - wyliczał członek zarządu.

Zgodnie z umową obwodnica ma liczyć 4,8 km. Kierowcy będą mieli do dyspozycji jezdnię o szerokości 7 m i dwa pasy ruchu, bezpieczne pobocza i odpowiednie oświetlenie.

d36w5y4

Początek nowej trasy będzie zlokalizowany na zachód od Wygiełzowa, w miejscu istniejącego skrzyżowania DW 780 z droga powiatową nr 1014 (ul. Piłsudskiego), które będzie przebudowane na rondo. Na całej długości obwodnicy zaplanowano jeszcze dwa ronda: na przecięciu projektowanej obwodnicy z istniejącą DW 781 (ul. Zakopiańska) oraz na końcu obwodnicy tj. na włączeniu do istniejącej DW 780 (ul. Krakowska).

Wybudowane zostaną również dwa mosty - jeden nad potokiem Płazanka, drugi nad Zmornicą. Wzdłuż obwodnicy powstanie też droga serwisowa, a także system odwodnienia całej trasy.

Same prace budowlane wyniosą ponad 17 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Resztę środków dołożą samorząd Województwa Małopolskiego i gmina Babice.

d36w5y4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36w5y4