Trwa ładowanie...

Mandat za zaparowane szyby w samochodzie. Oto jaka kara za to grozi

Zimą trzeba pamiętać nie tylko o bezpiecznej jeździe i przestrzeganiu. Trzeba pamiętać też, o jakich niekoniecznie niuansach jak np. zaparowane szyby. Jest to jedno z mniej oczywistych wykroczeń, za które można dostać karę. Oto ile za takie przewinienie może "kosztować" kierowcę.

Za zaparowaną szybę można dostać mandat Za zaparowaną szybę można dostać mandat Źródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d1k5q5i
d1k5q5i

Zima to trudny czas dla kierowców, który wiąże się z dodatkowymi obowiązkami. Wymagane jest nie tylko odśnieżenie samochodu, ale także odpowiednie przygotowanie go do jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. W przeciwnym razie kierowcy mogą zostać ukarani mandatempunktami karnymi. Jednym z mniej oczywistych przewinień, które mogą prowadzić do konsekwencji prawnych, jest jazda z zaparowanymi szybami, co jest częstym zjawiskiem podczas zimy.

Kodeks Drogowy jasno określa, że pojazd biorący udział w ruchu drogowym powinien być tak skonstruowany, wyposażony i utrzymany, aby zapewniał kierowcy wystarczające pole widzenia oraz łatwe, wygodne i pewne obsługiwanie urządzeń do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi podczas jej obserwacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nadciąga rewolucja. "Będzie ubywało pracy dla ludzi, którzy coś wiedzą" - Piotr Voelkel - Cz.2

Pole widzenia kierowcy może zostać ograniczone przez różne czynniki, takie jak śnieg, lód czy brud na szybach, ale także parę wodną. Jak podaje serwis moto.pl, kilka lat temu kobieta z Warszawy doświadczyła tego na własnej skórze, prowadząc samochód z zaparowanymi szybami. Z powodu ograniczonej widoczności potrąciła pieszego, co skończyło się sprawą sądową.

d1k5q5i

Kara za jazdę z zaparowanymi szybami może być różna, w zależności od przepisu, który zostanie zastosowany. Portal auto-swiat.pl informuje, że według taryfikatora, policja może ukarać kierowcę, który porusza się autem z zaparowaną przednią szybą lub zaparowanymi szybami, mandatem w wysokości od 20 do 500 zł.

Jednakże, jak podaje art. 97 Kodeksu wykroczeń, uczestnik ruchu drogowego lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który narusza inne przepisy ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym lub przepisy wydane na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany. Co więcej, na kierowcę mogą zostać nałożone punkty karne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1k5q5i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1k5q5i