Mandat za zaparowane szyby w samochodzie. Oto jaka kara za to grozi

Zimą trzeba pamiętać nie tylko o bezpiecznej jeździe i przestrzeganiu. Trzeba pamiętać też, o jakich niekoniecznie niuansach jak np. zaparowane szyby. Jest to jedno z mniej oczywistych wykroczeń, za które można dostać karę. Oto ile za takie przewinienie może "kosztować" kierowcę.

Za zaparowaną szybę można dostać mandat
Za zaparowaną szybę można dostać mandat
Źródło zdjęć: © East News | Piotr Kamionka/REPORTER

Zima to trudny czas dla kierowców, który wiąże się z dodatkowymi obowiązkami. Wymagane jest nie tylko odśnieżenie samochodu, ale także odpowiednie przygotowanie go do jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. W przeciwnym razie kierowcy mogą zostać ukarani mandatempunktami karnymi. Jednym z mniej oczywistych przewinień, które mogą prowadzić do konsekwencji prawnych, jest jazda z zaparowanymi szybami, co jest częstym zjawiskiem podczas zimy.

Kodeks Drogowy jasno określa, że pojazd biorący udział w ruchu drogowym powinien być tak skonstruowany, wyposażony i utrzymany, aby zapewniał kierowcy wystarczające pole widzenia oraz łatwe, wygodne i pewne obsługiwanie urządzeń do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi podczas jej obserwacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nadciąga rewolucja. "Będzie ubywało pracy dla ludzi, którzy coś wiedzą" - Piotr Voelkel - Cz.2

Pole widzenia kierowcy może zostać ograniczone przez różne czynniki, takie jak śnieg, lód czy brud na szybach, ale także parę wodną. Jak podaje serwis moto.pl, kilka lat temu kobieta z Warszawy doświadczyła tego na własnej skórze, prowadząc samochód z zaparowanymi szybami. Z powodu ograniczonej widoczności potrąciła pieszego, co skończyło się sprawą sądową.

Kara za jazdę z zaparowanymi szybami może być różna, w zależności od przepisu, który zostanie zastosowany. Portal auto-swiat.pl informuje, że według taryfikatora, policja może ukarać kierowcę, który porusza się autem z zaparowaną przednią szybą lub zaparowanymi szybami, mandatem w wysokości od 20 do 500 zł.

Jednakże, jak podaje art. 97 Kodeksu wykroczeń, uczestnik ruchu drogowego lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który narusza inne przepisy ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym lub przepisy wydane na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany. Co więcej, na kierowcę mogą zostać nałożone punkty karne.

Źródło artykułu:WP Finanse
wiadomościprawogospodarka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (13)