Manpower: 16% firm chce zwiększać, a 7% zmniejszać zatrudnienie w ciągu kwartału
Warszawa, 10.03.2015 (ISBnews) - Spośród 750 badanych pracodawców, zwiększenie całkowitego zatrudnienia przewiduje 16% firm, 7% zamierza redukować etaty, a 73% nie planuje zmian personalnych w perspektywie najbliższych trzech miesięcy, podano w raporcie "Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia", przedstawionym przez agencję zatrudnienia ManpowerGroup.
10.03.2015 08:34
Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +8%. W ujęciu kwartalnym wynik wzrósł o 2 pkt proc., natomiast w ujęciu rocznym nie zmienił się, podano w komunikacie. ManpowerGroup stwierdza, że pracodawcy w Polsce są "zauważalnie optymistyczni" co do planów zwiększania zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach.
"Oznaki stopniowej poprawy na rynku pracy w Polsce obserwujemy w kwartalnym badaniu ManpowerGroup już od ponad roku. (...) Wpływa to na nastawienie pracodawców oraz ich chęć do powiększania swoich zespołów. Do optymistycznych prognoz zatrudnienia przyczynia się też ciepła zima. W efekcie tych czynników prognozy polskich pracodawców na nadchodzące miesiące są jednymi z najbardziej optymistycznych spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. To tym lepsze wieści, że nie spodziewamy się pogorszenia dobrych perspektyw również w dalszym czasie" - powiedziała dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce Iwona Janas, cytowana w komunikacie.
W IV kwartale 2014 r. w 7 z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Największy optymizm odnotowano w sektorze "budownictwo", które uzyskało wynik +21%. Wysokie prognozy netto zatrudnienia uzyskano również dla branż "transport/ logistyka/ komunikacja" (+18%), oraz "produkcja przemysłowa" (+14%). Wyraźny optymizm widać także w sektorze "handel detaliczny i hurtowy" (+9%). Na umiarkowanie pozytywny trend wskazuje prognoza uzyskana dla branż "finanse/ ubezpieczenia/ nieruchomości/ usługi" oraz "instytucje sektora publicznego" (+5% dla obu), a także "restauracje i hotele" (+3%).
Ujemną prognozę netto zatrudnienia odnotowano dla trzech sektorów, przy czym najniższy wynik uzyskano dla sektora "energetyka/ gazownictwo/ wodociągi", gdzie wynosi on -6%. Prognozy netto zatrudnienia dla branż "kopalnie/ przemysł wydobywczy" oraz "rolnictwo/ leśnictwo/ rybołówstwo" wynoszą -4% w obu przypadkach.
"Polska pozostaje jedną z atrakcyjniejszych destynacji dla biznesu w Europie. Procentuje to kolejnymi inwestycjami i nowymi miejscami pracy, zwłaszcza w takich sektorach gospodarki jak TSL, produkcja przemysłowa, handel, czy też centra BPO/SSC. Zapotrzebowanie na pracowników rośnie i dotyczy zarówno wykwalifikowanych pracowników fizycznych, jak i osób na stanowiskach specjalistycznych" - podsumowała Janas.
W badaniu ManpowerGroup wzięło udział ponad 65 tysięcy pracodawców z 42 krajów. Raport dla II kwartału 2015 r. został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych przeprowadzonych pomiędzy 14 a 27 stycznia 2015 r. Kwartalny badanie Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia przeprowadzono w Polsce już po raz 29.
(ISBnews)