Trwa ładowanie...
d4jxylx

MarcPol

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0, fot: Alina Zienowicz

MarcPol był najdłużej działającą polską siecią handlową. Rozpoczęła działalność w 1988 roku, a w 2016 ogłoszono upadłość firmy.

Historia i założyciele

Firma MarcPol została założona w 1988 roku przez Marka Mikuśkiewicza. Początkowo zajmowała się sprzedażą odzieży damskiej i jako pierwsza wśród krajów Europy Wschodniej zaczęła dystrybucję odzieży francuskiej firmy Lacoste.

W 1991 roku otworzono w Warszawie pierwszy dewizowo-złotowy sklep w Polsce, który dawał także możliwosć wymiany walut. Dzięki temu stał się silną konkurencję dla ówczesnych sklepów Pewex i Baltona. Od tego też roku tworzono sieć MarcPol, której oddziały były otwierane nawet w Moskwie i Sofii. Sieć zaczęła zmieniać swój asortyment i zaczęła prowadzić supermarkety spożywcze. Do 2002 roku MacPol wykupił sklepy Pekpol Detal i sklepy Robert, powiększając w sumie swoją sieć o ponad 20 marketów.

Do 2015 roku MarcPol miał 60 sklepów i rozpoczął ich modernizację. Rok później spółka zaczęła przechodzić kryzys, który próbowała przetrwać stopniowo zamykając kolejne placówki. Do 2016 roku większość udziałów MarcPolu należało do Marek Mikuśkiewicz. Część akcji posiadała także Pergranso (dawniej Immowidzew), spółka związana z francuską siecią E. Leclerk. W kwietniu 2016 roku Mikusiewicz sprzedał 60% spółce KT System, która jednak nie zdecydowałą się na dofinansowanie firmy ze względu na niejasną sytuację finansową i formalnoprawną spółki. Tego samego roku Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość spółki.

6 czerwca 2016 roku ogłoszono upadłość MarcPol S.A.

Wartość

Ostatnie dostępne dane finansowe MarcPolu pochodzą z 2014 roku. Spółka miała wtedy 559 milionów złotych przychodu.

d4jxylx

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jxylx
d4jxylx
d4jxylx