Trwa ładowanie...
d44zrh4
11-01-2017 15:22

Marvipol chce wzmocnić sieć dilerską, zacząć budowę salonu w stolicy w tym roku

Warszawa, 11.01.2017 (ISBnews) - W ramach rozwoju segmentu motoryzacyjnego Marvipol chce w tym roku m.in. rozpocząć budowę nowego salonu Jaguar Land Rover w Warszawie i dokonać gruntownej modernizacji salonu w Łodzi, poinformował ISBnews prezes Mariusz Książek.

d44zrh4
d44zrh4

"Mocna pozycja gotówkowa pozwala nam z komfortem myśleć o realizacji ambitnych planów rozwojowych na 2017 r. i kolejne lata. Chcemy inwestować w rozwój obu segmentów. W części motoryzacyjnej kluczowym zadaniem na 2017 r. jest uruchomienie budowy nowego salonu Jaguar Land Rover w Warszawie, przy ul. Puławskiej. W tym roku planujemy również gruntowną modernizację salonu w Łodzi, zmiany czekają również dilerstwo w Trójmieście. By dalej dynamicznie zwiększać sprzedaż samochodów Jaguar i Land Rover, niezbędna jest rozbudowa i wzmocnienie sieci dilerskiej" - napisał Książek w komentarzu dla ISBnews.

W segmencie deweloperskim Marvipol planuje kolejne zakupy gruntów pod nowe inwestycje, będzie również wykorzystywał zgromadzone środki do współfinansowania budowy kolejnych projektów.

"Cały czas szukamy okazji inwestycyjnych, które pozwolą nam wrócić na ścieżkę wzrostu segmentu mieszkaniowego. Równolegle mocno angażujemy się w część komercyjną biznesu deweloperskiego, która w krótkim czasie ma stać się drugim z filarów segmentu deweloperskiego. Liczymy na sprzedaż dotychczas wybudowanych projektów logistyczno-magazynowych, szybką realizację na już zakupionych gruntach oraz kolejne inwestycje" - wskazał także Książek.

Wczoraj Marvipol podał, że zamknął 2016 r. z 248,6 mln zł zobowiązań odsetkowych i 42,8 mln zł nadwyżki gotówki nad zobowiązaniami odsetkowymi.

d44zrh4

Jak podkreślono, w ostatnich latach Marvipol istotnie ograniczył zadłużenie. O ile jeszcze pod koniec 2012 r. dług netto Grupy wynosił blisko 400 mln zł, to na koniec 2014 r. wynosił on już niespełna 200 mln zł, by teraz przyjąć wartość ujemną, przy stale bardzo dynamicznie rosnącym poziomie kapitałów własnych. Z kwoty 248,6 mln zł zobowiązań odsetkowych Grupy 173,8 mln zł przypadało na segment deweloperski, a 74,7 mln zł na segment motoryzacyjny. Równocześnie nadwyżka gotówki w segmencie deweloperskim na koniec roku wynosiła blisko 18 mln zł, podczas gdy nadwyżka w segmencie motoryzacyjnym wynosi 25 mln zł.

Na ubiegłoroczny spadek długu netto kluczowy wpływ miała - według spółki - sprzedaż budynku biurowego Prosta Tower w grudniu 2016 r. Credit Suisse AM Immobilien zapłaciło za budynek 26,8 mln euro, co pozwoliło zarówno na całkowitą spłatę kredytu w wysokości 13,65 mln euro, a dodatkowo na wygenerowanie na transakcji ok. 50 mln zł wolnych środków. Dodatkowo poziom gotówki na kontach Grupy na koniec 2017 r. uwzględniał kwotę 27 mln zł z tytułu VAT z transakcji sprzedaży Prosta Tower, pozostałą do rozliczenia w styczniu 2017 r. Ponadto rekordowy wolumen sprzedaży samochodów Jaguar Land Rover, przy atrakcyjnej rentowności sprzedaży i wysokiej konwersji zysku na gotówkę oraz ukończenie kolejnego etapu zyskownej inwestycji Central Park Ursynów pozwoliło na wygenerowanie w minionym okresie wysokich dodatnich przepływów z działalności operacyjnej.

Marvipol to jeden z największych warszawskich deweloperów, jest też importerem i dystrybutorem samochodów. Marvipol jest notowany na GPW od 2008 r. W 2015 r. spółka miała 694 mln zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)

d44zrh4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44zrh4