Mastercard obniży opłaty interchange. Jest jedno "ale"
Mastercard od 1 stycznia 2013 r. obniży ponad 99 proc. swoich stawek opłat interchange w Polsce, nie zamierza jednak podpisać porozumienia zaproponowanego przez NBP - poinformowali na konferencji przedstawiciele Mastercard w Polsce.
- Od pierwszego stycznia 2013 r. obniżymy ponad 99 proc. naszych stawek opłat interchange. Obniżki te są znaczące, ale nie dokładnie takie, jak te zawarte w porozumieniu zaproponowanym przez NBP. Na przykład opłaty na produkcie Maestro zostały obniżone do poziomu bardzo zbliżonego do poziomu, który sugerował bank centralny. W przypadku innych produktów zmiany są bardziej odmienne od zaleceń NBP, m.in. ze względu na złożoną strukturę naszych produktów - powiedział dyrektor Mastercard Polska, Michał Skowronek.
Skowronek dodał, że Mastercard nie podpisze porozumienia zaproponowanego przez NBP z powodów prawnych. Dodał, że zastrzeżenia firmy budzą jednak również konsekwencje biznesowe umowy związane m.in. z potencjalnym ograniczeniem konkurencyjności rynku.
- Nasze podejście jest krokiem naprzeciw oczekiwaniom NBP, ale Mastercard nie będzie przystępował do podpisania umowy proponowanej przez NBP, ponieważ z prawnego punktu widzenia, według naszych ekspertyz, umowa ta nosi znamiona horyzontalnego porozumienia cenowego - powiedział dyrektor.
- Z kolei z biznesowego punktu widzenia porozumienie takie ograniczałoby konkurencyjność rynku. Poza tym dokument zakłada, że w 2017 r. nastąpi kolejna obniżka opłat bez względu na to, jak będzie wyglądał wtedy rynek transakcji bezgotówkowych - dodał.
Szef Mastercard w Polsce poinformował również, że zdaniem firmy obniżka opłat interchange w Polsce nie przyniesie oczekiwanych przez NBP rezultatów, czyli dużo bardziej dynamicznego rozwoju obrotu bezgotówkowego i sieci akceptacji.
- Uważamy tak na podstawie naszych doświadczeń z innych rynków m.in. rynku amerykańskiego i australijskiego - powiedział.
W lutym NBP zaproponował stopniowe obniżanie stawek opłat interchange, czyli prowizji pobieranych przez banki od transakcji kartami płatniczymi. Równocześnie bank centralny zaproponował, aby formą kompromisu w tej sprawie było porozumienie między stronami, m.in. bankami - wystawcami kart płatniczych, sprzedawcami, którzy akceptują płatności kartami oraz dostawcami technologii płatniczych.
Według banku centralnego opłaty interchange w 2016 r. powinny spaść o połowę i osiągnąć średni poziom w UE. Gdyby do porozumienia nie doszło, bank zaakceptuje ewentualne jednostronne decyzje o obniżeniu opłat, a jeśli one nie zostaną podjęte, NBP poprze ewentualne regulacje w tym zakresie.
Opłata interchange to prowizja wypłacana na rzecz banku - wydawcy karty płatniczej - od każdej bezgotówkowej transakcji realizowanej przy użyciu karty. Obciąża ona sprzedawców, którzy akceptują karty. (PAP)