Matkom trudno pracować
Posłowie PO i PiS chcą wydłużyć urlopy macierzyńskie. W przyszłym tygodniu ustawami rodzinnymi autorstwa obu partii ma zająć się Sejm. Jeśli projekty wejdą w życie, polskie mamy będą miały najdłuższe urlopy macierzyńskie w Europie. Specjaliści od rynku pracy ostrzegają, że taki przywilej obróci się przeciwko matkom. Pomysł nie podoba się też pracodawcom.
|
Polecamy: » Czas pomysleć o emeryturze » Najnowsze wiadomości z kraju i świata » Codzienny przegląd prasy ekonomicznej |
| --- |
|
Polecamy: » Czas pomysleć o emeryturze » Najnowsze wiadomości z kraju i świata » Codzienny przegląd prasy ekonomicznej |
Według propozycji posłów wszystkim mamom przysługiwałoby 26 tygodni urlopu macierzyńskiego. Teraz urlop ten po urodzeniu pierwszego dziecka trwa 18 tygodni, drugiego - 20, każdego kolejnego - 26.
Matka, która po 26 tygodniach skorzysta z przysługującego jej trzyletniego urlopu wychowawczego i urlopu wypoczynkowego, do pracy wróci niemal po czterech latach.
_ To sprawi, że pracodawcy będą się poważnie zastanawiać, czy warto zatrudnić i inwestować w panią, która może opuścić firmę na tak długi czas. Urlopy wychowawcze już są wystarczająco długie _ - ocenia Adam Amrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich.
Łodzianka Anita Gąska, mama półrocznej Gosi, o pracy nie myślała do minionej niedzieli.
_ Zaczęłam się bać, gdy przyjaciółce szef podziękował dwa miesiące po powrocie z urlopu wychowawczego. Mam nadzieję, że mnie to nie spotka _ - wzdycha młoda mama.
Na miejsce w żłobku raczej nie liczy. W 1990 r. w Polsce 1412 żłobków przyjęło 137 tys. maluchów. W 2006 r. liczba tych placówek stopniała do 371 ( 50 tys. dzieci).
Obawy łodzianki rozumie Sylwia Chutnik, prezes Fundacji "MaMa". Powołuje się na badania przeprowadzane dla portalu Pracuj.pl. Wynika z nich, że 85 proc. Polaków zetknęło się z dyskryminacją kobiet w pracy ze względu na to, że są lub mogą być matkami. Pytane kobiety wskazywały też na trudności ze znalezieniem pracy, zagrożenie zwolnieniem, brak możliwości awansu i negatywną atmosferę.
Według GUS wśród 15,5 mln zatrudnionych 8,5 mln to mężczyźni. Wskaźnik zatrudnienia dla nich wynosi 57,5 proc., pań 42,1 proc.
_ Należy dążyć do wyrównania tych wskaźników _ - mówi Sylwia Chutnik. Dlatego Fundacja "MaMa" w porozumieniu się z portalem Pracuj.pl przygotowuje cykl bezpłatnych szkoleń w ramach akcji "Pracodawcy dla aktywizacji". Podczas szkoleń mamy dowiedzą się, jak łączyć opiekę nad dzieckiem z aktywnością zawodową.
Bezpłatne spotkania odbędą się w Warszawie, Łodzi oraz Białymstoku. Można się na nie zgłaszać do 13 lipca.
Mieszkanki woj. łódzkiego mogą też skorzystać ze szkoleń "Nowa praca, nowe kwalifikacje". Program, organizowany przez firmę szkoleniową Global Training Centre, dofinansowywany z Europejskiego Funduszu Społecznego, obejmuje 200 godzin poświęconych nauce angielskiego, prawa pracy, obsługi komputera i warsztatom psychologicznym. Za każdą godzinę uczestniczki otrzymają 4 zł.
Informacje na www. kwalifikacje.globaltc.eu,
www.pracuj.pl/pracodawcy-dlaaktywizacji.htm.
Alicja Zboińska
POLSKA Dziennik Łódzki