Mazowiecki Urząd Wojewódzki: 569,5 tys. zł dla poszkodowanych w wichurach (komunikat)

10.08.2012 13:18, aktual.: 10.08.2012 13:38

...

10.08. Warszawa - Mazowiecki Urząd Wojewódzki informuje:

Do najbardziej dotkniętych przez trąby powietrzne gmin wojewoda mazowiecki przekazał środki, które zabezpieczą wypłatę zasiłków do 6 tys. zł. Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki, wystąpił dziś do ministra spraw wewnętrznych o dodatkowe fundusze w wysokości 287 tys. zł. Pomoc dla dzieci, które ucierpiały w wyniku zjawisk klęskowych organizuje też Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Najwięcej z tej kwoty otrzymała gmina i miasto Lipsko - gdzie na 56 zniszczonych domów przekazane zostanie 237 tys. zł. Na naprawę lub remont 14 domów gmina Rzeczniów otrzymała 78 tys. zł wsparcia finansowego. Gmina Sienno dostała 39 tys. zł (10 zniszczonych domów), a gmina Chotcza 117 tys. zł (33 zniszczone domy). Łączna kwota przekazana gminom z powiatu lipskiego wyniosła 471 tys. zł. Gminie Dąbrówka (pow. wołomiński), przez którą 29 lipca również przeszła nawałnica, urząd przekazał 98,5 tys. zł. Wcześniej 15 tys. zł otrzymała gmina Skaryszew (powiat radomski).

- To jest pierwsza transza pomocy. Wiedząc, że potrzeby są większe, wystąpiłem do ministra spraw wewnętrznych o przekazanie kolejnych pieniędzy na pomoc dla poszkodowanych. Teraz najważniejszym zadaniem gmin jest szybka wyplata zasiłków do 6 tys. zł - powiedział Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki.

Zasiłki te mogą zostać przeznaczone na realizację najbardziej pilnych potrzeb. Gospodarstwa domowe, których straty przekroczą 6 tys. zł mogą wnioskować o dodatkowe wsparcie do 20 tys. zł. Tu jednak niezbędna będzie wycena szkód wykonana przez osobę posiadającą uprawnienia zawodowe do szacowania nieruchomości.

Rodzice dzieci z rodzin poszkodowanych w wyniku nawałnic (gospodarstwa domowe, które uzyskały pieniądze z rezerwy celowej do 6 tys. zł) mogą ubiegać się o zasiłek losowy na cele edukacyjne (uczniowie wszystkich rodzajów szkół z wyłączeniem szkół dla dorosłych). Pieniądze muszą zostać przeznaczone na zakup podręczników, pomocy dydaktycznych lub na pokrycie innych wydatków edukacyjnych. Mazowieckie kuratorium oświaty przygotowuje wspólnie z samorządami listę uczniów, którzy mieliby być objęci tą formą wsparcia.

Poszkodowani przez wichury mogli liczyć też na pomoc pozamaterialną. Służby wojewódzkie przekazały dla ofiar nawałnic 11 szt. plandek w rozmiarze 10x12m oraz 21 szt. plandek w rozmiarze 10x20m.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także