Trwa ładowanie...

mBank ostrzega klientów. Uwaga na fałszywe maile

W fałszywych mailach do klientów mBanku oszuści piszą o zarejestrowaniu zlecenia przelewu. Do wiadomości dołączane są także załączniki, których otwarcie może spowodować infekcję komputera.

Share
 mBank ostrzega klientów. Uwaga na fałszywe maile
Źródło: East News
d2xu0k6

"Na Twoją skrzynkę mailową mogła trafić fałszywa wiadomość. Wysłali ją cyberprzestępcy podszywający się pod mBank. W mailu znajdziesz informację o zarejestrowaniu zlecenia przelewu. Zawiera on załącznik w formacie .DOCX do pobrania. Otworzenie pliku może spowodować infekcję komputera" - czytamy w komunikacie mBanku.

Jak ostrzegają eksperci, instalacja złośliwego oprogramowania może skutkować przejęciem przez cyberprzestępców kontroli nad urządzeniem klienta. Ma ono na celu wyłudzenie danych m.in. loginów oraz haseł do konta bankowych.

d2xu0k6

Fałszywe komunikaty mają na celu także wyłudzenie poufnych danych (np. kod SMS) i kradzież pieniędzy z kont bankowych.

Zobacz: Fuzje i przejęcia w Polce i Europie. Tłumaczy Maciej Jacenko

Jak radzi mBank, jeżeli klienci uruchomili załącznik lub pobrali pliki ze strony, powinni jak najszybciej przeskanować komputer programem antywirusowym w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania.

Należy również zmienić hasło do serwisu transakcyjnego mBanku, wszystkich innych kont bankowych, pocztowych i portali społecznościowych, korzystając z innego komputera oraz skontaktować się z infolinią.

d2xu0k6

Pamiętaj! mBank:

  • nie wysyła wiadomości e-mail zawierających link do logowania do serwisu transakcyjnego (czyli kierujących na stronę logowania do serwisu mBanku);
  • nie prosi o podanie danych osobowych w czasie logowania do serwisu transakcyjnego (w szczególności nazwiska panieńskiego matki, numeru pesel, danych dowodu, nr karty, telekodu);
  • nie prosi o aktywację usług lub zwrot środków podczas logowania do serwisu transakcyjnego;
  • nie wysyła na telefon komórkowy żadnych certyfikatów bezpieczeństwa lub innych aplikacji do zainstalowania;
  • nie prosi o wykonanie przelewów testowych.

W połowie maja przed oszustami ostrzegał swoich klientów również bank PKO BP. Część klientów w aplikacji mobilnej IKO otrzymała ostrzeżenie przed fałszywymi SMS-ami z linkami do przelewów. To jeden z kolejnych sposobów, dzięki którym przestępcy próbują przejąć kontrolę nad kontami bankowymi niezbyt ostrożnych klientów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2xu0k6

Podziel się opinią

Share
d2xu0k6
d2xu0k6