Trwa ładowanie...
d34evjk
finanse

McCain krytykuje ratowanie banków przez Fed, Obama popiera rządowy plan

Republikański kandydat na prezydenta USA, senator John McCain skrytykował w piątek Zarząd Rezerwy Federalnej (Fed) za ratowanie prywatnych banków przed bankructwem i wezwał do rezygnacji szefa Komisji Kontroli Giełdy (SEC).

Share
d34evjk

W przemówieniu w Green Bay w stanie Wisconsin McCain nie odniósł się bezpośrednio do zapowiedzi rządu, że wspólnie z Kongresem opracuje plan ratowania systemu finansowego kosztem kilkuset miliardów dolarów, ale sugerował, że ma do niego krytyczny stosunek, mówiąc, iż Fed - amerykański bank centralny - nie powinien się tym zajmować.

_ Fed powinien wrócić do swojego głównego zadania, jakim jest odpowiedzialne kierowanie podażą pieniądza i inflacją. Musi się wycofać z poręczania (za bankrutujące banki) _ - powiedział.

Podkreślił, że rząd powinien prowadzić politykę wzmacniania dolara, co wywołało aplauz widowni.

d34evjk

_ Silny dolar przyczyni się do obniżenia cen energii i żywności. Pobudzi trwały wzrost gospodarki i ponownie ją rozrusza _ - oświadczył.

Zapowiedział, że jako prezydent będzie pilnował, aby jego przyszły minister skarbu prowadził politykę rozważnego i selektywnego gwarantowania kredytów, według określonych kryteriów - których jednak nie sprecyzował.

Obserwatorzy zauważają, że krytyka ratowania banków mieści się w ogólnej taktyce wyborczej McCaina, który stara się dystansować od administracji prezydenta Busha i grając na populistycznej nucie, piętnować Wall Street i jej protektorów.

W USA słychać wiele krytycznych głosów podkreślających, że rząd ratuje banki i cały system finansowy, ale nie przedstawił programu pomocy dla zwykłych Amerykanów. Oni tymczasem tracą domy - w wyniku niemożności spłacania kredytów hipotecznych - oraz oszczędności ulokowane na giełdzie w funduszach zbiorowych.

d34evjk

Zwrócił na to uwagę demokratyczny kandydat do Białego Domu, senator Barack Obama.

_ Nie możemy mieć tylko planu dla Wall Street, musimy go mieć także dla Main Street (ang.: główna ulica - symbol "przeciętnych Amerykanów" - PAP). Jestem zadowolony, że rząd zadziałał szybko i zajął się kryzysem, który grozi niektórym naszym największym bankom i korporacjom. Kryzys zagraża jednak także rodzinom, ludziom pracy i właścicielom domów od miesięcy i Waszyngton zrobił o wiele za mało, aby im pomóc _ - powiedział senator z Illinois.

Czarnoskóry kandydat poparł plan rządu, ale podkreślił, że nie może on oznaczać dalszego bogacenia się szefów wielkich banków i korporacji, którzy są współodpowiedzialni za kryzys, a zwykle, mimo bankructw swoich firm, dzięki akcjom rządu "lądują na złotych spadochronach" w postaci wielomilionowych odpraw.

Zaznaczył też, że plan ratowania banków kosztem podatników musi być "tymczasowy" i gwarantować, że w razie odzyskania rentowności przez firmy przejęte przez rząd - jak AIG - "wszyscy muszą dzielić się zyskami, które stabilizacja przyniesie".

d34evjk

Dodał również, że plan naprawy powinien być "częścią globalnie skoordynowanego wysiłku podjętego wraz z naszymi partnerami z G-20", czyli z innymi krajami wysoko rozwiniętymi i wschodzącymi rynkami, które są najbardziej związane z gospodarką USA.

Wystąpienia McCaina i Obamy komentatorzy odczytują w kontekście ich kampanii prezydenckich, w których chcą się najlepiej zaprezentować jako przyszli przywódcy kraju i obrońcy poszkodowanych kryzysem.

Plan ratowania przez rząd systemu finansowego - podkreśla się jednocześnie - jest konieczny, aby przywrócić zaufanie inwestorów dla gospodarki USA.

Jego osłabienie - zauważają eksperci - grozi m.in. wyprzedażą lub zaprzestaniem zakupów amerykańskich obligacji skarbowych przez takie kraje jak Chiny, dzięki którym USA mogą dalej spłacać swoje długi.

Tomasz Zalewski (PAP)

d34evjk

Podziel się opinią

Share
d34evjk
d34evjk