Trwa ładowanie...

Megaupload zamknięty za łamanie praw autorskich

Amerykański wymiar sprawiedliwości zamknął w czwartek serwis internetowy Megaupload.com za masowe łamanie praw autorskich. Strona była popularną platformą darmowej wymiany filmów, seriali, muzyki i innych plików.

Megaupload zamknięty za łamanie praw autorskichŹródło: AP
d40d9ka
d40d9ka

Cztery osoby prowadzące Megaupload.com, w tym założyciel strony 37-letni Kim Dotcom (Kim Schmitz), zostali zatrzymani w Auckland w Nowej Zelandii na podstawie nakazu aresztowania wystawionego przez amerykańskie władze pod zarzutem piractwa internetowego. Mają w piątek stanąć przed sądem, który rozpatrzy wniosek o ekstradycję do USA.

FBI oraz amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości oświadczyły we wspólnym komunikacie, że chodzi o "jedną z największych spraw za zakresu łamania praw autorskich, jakie kiedykolwiek miały miejsce w USA".

Piractwo internetowe to zdaniem przedstawicieli przemysłu rozrywkowego główna przyczyna kryzysu, jaki dotknął wytwórnie muzyczne i filmowe kilka lat temu. Z badań przeprowadzonych na uniwersytecie w Uppsali w Szwecji, wynika, że gdyby nie piractwo, sprzedaż płyt byłaby większa o 72%, a sprzedaż muzyki cyfrowej - aż o 131%.

W latach 2003-2010 łączna sprzedaż albumów debiutantów, pojawiających się na światowych listach Top 50 spadła o 77% z 47,7 mln do 10,8 mln. (od stycznia do listopada).

d40d9ka

W Polsce, w tym samym czasie liczba debiutanckich albumów w zestawieniach Top 100 (dane ZPAV) zmniejszyła się o 50% (z 8 w 2003 roku do 4 w 2010 roku). Przy czym w 2010r. w zestawieniu TOP 100 nie było ani jednego polskiego debiutanta.

Eksperci alarmują, że zagrożone są miejsca pracy w sektorze fonograficznym. W Stanach Zjednoczonych liczba osób zatrudnionych jako muzycy spadła o 17% pomiędzy rokiem 1999 a 2009, przy 53% spadku sprzedaży nagrań.

Niezależne badanie przeprowadzone w 2010 roku przez Tera Consultants, uznane przez organizacje związkowe, pokazuje, że jeżeli nie zostaną podjęte radykalne działania przeciwko piractwu, do 2015 roku w przemyśle związanym z działalnością kreatywną pracę może stracić 1,2 miliony ludzi.

d40d9ka

Internetowy kolektyw hakerów Anonymous, walczący z narzucaniem restrykcji w internecie, ogłosił na Twitterze, że w odwecie za zamknięcie serwisu Megaupload zablokował strony internetowe FBI, ministerstwa sprawiedliwości oraz koncernu muzycznego Universal.

Zamknięcie Megaupload.com zbiega się z dyskusją trwającą w USA wokół nowej, przygotowywanej w Izbie Reprezentantów "ustawy o wstrzymaniu piractwa internetowego", która wprowadza zabezpieczenia przeciw nielegalnemu wykorzystywaniu treści chronionych prawami autorskimi.

Przewiduje ona, że jeśli treści takie, np. film albo utwór muzyczny, ukażą się jako dostępne za darmo w portalu internetowym, ich autorzy będą mogli zwrócić się o wydanie sądowego nakazu zablokowania linków do tego portalu przez takie wyszukiwarki jak Google.com i należący do niego YouTube. Sąd mógłby także nakazać korporacjom wstrzymanie opłat za reklamy dla portali-złodziei własności intelektualnej.

Chociaż ustawa jest wymierzona w zagraniczne portale, firmy internetowe twierdzą, że może być wykorzystywana do narzucania restrykcji również portalom amerykańskim, jak Google, Facebook i eBay. Na znak protestu Wikipedia w nocy z wtorku na środę wyłączyła się na całą dobę.

d40d9ka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40d9ka