MEN: przyszłość rynku podręczników - spotkanie minister edukacji z wydawcami (komunikat)
...
20.03.2014 | aktual.: 20.03.2014 17:38
20.03. Warszawa - MEN informuje:
- Nie mam żadnych wątpliwości, że coś musimy zrobić. Podręczniki są drogie, powinny być wieloletnie - powiedziała dzisiaj minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska na spotkaniu z przedstawicielami wydawców. - Tutaj nie chodzi o wizerunek, tylko o trwałą zmianę na rynku podręczników - zadeklarowała.
Spotkanie, w którym udział wzięło kilkudziesięciu przedstawicieli wydawców, odbyło się w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Stanowiło kolejny etap trwających konsultacji społecznych projektu zmiany ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o systemie informacji oświatowej. Projekt ten zakłada szereg zmian w dostępie do podręczników.
W dyskusji wzięli udział przedstawiciele m.in. Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych, Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki, wydawnictwa Didasko, Grupy Edukacyjnej, a także wydawnictw specjalizujących się w podręcznikach do nauki języków obcych.
W trakcie dyskusji przedstawiciele wydawców przedstawili swoje uwagi do projektu. Joanna Kluzik-Rostkowska obiecała zapoznać się z nimi.
- Bardzo nam zależy na utrzymaniu wysokiej jakości polskiej edukacji - zadeklarowała minister edukacji narodowej. - Proponowane przez nas zmiany zostawiają dużo miejsca na autorskie programy nauczycieli. Z przygotowywanym w MEN podręcznikiem zarówno uczniowie, jak i nauczyciele będą mogli zapoznać się przed wakacjami - odpowiadała na pytania gości.
Przypomnijmy, po wejściu w życie zaprojektowanych w MEN zmian, podręczniki - z punktu widzenia rodziców - będą darmowe.
Już we wrześniu tego roku uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej otrzyma bezpłatny podręcznik do edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej. Szkoła otrzyma natomiast dotację celową na zakup dla niego materiałów ćwiczeniowych oraz podręcznika do nauki języka obcego.
W kolejnych latach z dotacji finansowane będę podręczniki i ćwiczenia dla uczniów starszych klas. Dzięki zmianom przygotowanym w Ministerstwie Edukacji Narodowej, wszystkie podręczniki mają być wieloletnie. Zmieni się tryb ich wyboru. Każdy podręcznik będzie można kupić pojedynczo, a wydawców obejmie zakaz oferowania szkołom i nauczycielom korzyści w zamian za dokonanie wyboru danego podręcznika.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/