MEN: Szkoła powszechna będzie 8‑letnia od 2017 r., rezygnujemy z gimnazjów

Warszawa, 27.06.2016 (ISBnews) - Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) zaproponowało po przeprowadzeniu debat, aby w 2017 r. wprowadzić 8-letnią szkołę powszechną, obejmującej dwa 4-letnie poziomy: podstawowy i gimnazjalny; po jej ukończeniu uczniowie trafialiby do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub szkoły branżowej (także dwuetapowej, łącznie 5-letniej), poinformowała minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

27.06.2016 | aktual.: 27.06.2016 13:53

"Szkoła podstawowa to poziom podstawowy - klasy I-IV i poziom gimnazjalny - klasy V-VIII. [?] W klasie IV będzie ten sam wychowawca, który jest w klasie I-III, a dojdą do niego ci, którzy będą robić wstęp do przedmiotów, jak to się brzydko mówi: propedeutykę przedmiotu - dlatego, że nasze badania pokazują, że gubi nam się dziecko w IV klasie, nie potrafi sobie poradzić z nowymi przedmiotami" - powiedziała Zalewska, prezentując koncepcję zmian w Toruniu.

Podkreśliła, że celem reformy "w obliczu katastrofalnego niżu demograficznego" jest uratowanie potencjału polskiej edukacji.

Liceum ogólnokształcące będzie 4-letnie, technikum - 5-letnie, szkoła branżowa dwustopniowa: 3 (I stopnia - zasadnicza zawodowa) i 2 lata. W szkole branżowej będzie można zdać maturę zawodową.

"W 2017/2018 idzie pierwszy rocznik do szkoły powszechnej z nową podstawą programową - przejdzie on 12 lat, żeby zdać maturę - egzamin dojrzałości. Jednocześnie przytrzymujemy już VII klasę" - wskazała minister.

Klasa I i VII będą w 2017 r. prowadzone już według nowej podstawy programowej, dodała.

Minister zapowiedziała m.in. zwiększenie dodatku dla wychowawcy klasy, wspieranie finansowe małych szkół, a także wprowadzenie nowego stopnia awansu zawodowego - nauczyciel specjalista.

"Chcę zaznaczyć, że to są założenia, to nie jest zamknięty proces. Dlatego dziękuję za debaty i zapraszam do dalszej wspólnej pracy na rzecz zmiany systemu edukacji" - podsumowała minister.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)