Trwa ładowanie...
d1wgrc8

Mennica Polska może w tym roku wyprodukować ponad 1 mld monet obiegowych

Warszawa, 15.03.2016 (ISBnews) - Mennica Polska może w tym roku wyprodukować ponad 1 mld monet obiegowych dla emitentów z różnych krajów, poinformował ISBnews prezes Grzegorz Zambrzycki.

Share
d1wgrc8

"Pomimo rekordowego poziomu zamówień i ogromnej intensywności produkcji, udało nam się przenieść maszyny do nowej hali produkcyjnej na Annopolu, która działa od połowy lutego. Pozwoliło nam to ruszyć z projektem mieszkaniowym Mennica Residence. Praktycznie do końca listopada obłożenie zakładu jest 100-procentowe. Jednocześnie przygotowujemy się do przetargów, których realizacja będzie odbywała się w 2017 roku" - powiedział Zambrzycki w rozmowie z ISBnews.

Członek zarządu i dyrektor finansowy Mennicy Katarzyna Iwuć oceniła, że koszty przeprowadzki do nowego zakładu "nie były znaczące".

"Spodziewamy się 2 razy większego r/r wolumenu produkcji w tym roku, co oznacza, że możemy wyprodukować ponad 1 mld monet, a dodatkowo może się zdarzyć ewentualna realizacja mniejszych kontraktów dla emitentów zagranicznych. Z kolei wagowo będzie to aż 4-krotnie większa masa niż monet wyprodukowanych w 2015 roku - prawie 7 tys. ton. Poziom produkcji będzie wypadkową m.in. zamówień zagranicznych, a istotną część tego wolumenu będą stanowić coraz popularniejsze na świecie monety bi-kolorowe, w których się specjalizujemy" - zaznaczył prezes Mennicy.

Podkreślił, że monety bi-kolorowe to produkt technologicznie skomplikowany, a zatem atrakcyjny marżowo dla Mennicy. Spółce sprzyja trend ogólnoświatowy zastępowania banknotów o niższym nominale przez monety o nominałach najwyższych.

d1wgrc8

W segmencie kart miejskich prezes Mennicy Polskiej spodziewa się stabilnej sytuacji. Dla Warszawy spółka pracuje nad modernizacją systemu w perspektywie 2 lat. W przypadku Wrocławia prezes Mennicy oczekuje, że według kryterium wartościowego umowa wygaśnie ok. 2017 roku i szykuje się do przetargu na kolejne lata. Z kolei w Poznaniu system, według jego słów, rozwija się zgodnie z oczekiwaniami.

Zambrzycki pytany o rozstrzygnięcie inwestycji w kopalnię złota w RPA, wskazał, że zarząd Mennicy jest nadal zainteresowany inwestycją.

"Projekt oceniamy jako korzystny dla grupy i chcemy go zrealizować. Będziemy przekonywać do niego radę nadzorczą" - podsumował prezes Mennicy.

Według słów przedstawicieli zarządu Mennicy Polskiej, 2016 rok będzie udany dla grupy, ale "wymagający pod kątem cash flow". Wpływ na przepływy gotówkowe będą miały takie zdarzenia, jak chociażby spodziewany wpływ dywidendy z Netii, ale też wypłata dla akcjonariuszy Mennicy, czy nakłady na biurowiec Mennica Legacy Tower.

Mennica Polska jest czołowym producentem monet i numizmatów w Polsce i Europie. Realizuje również inwestycje deweloperskie w Warszawie.Akcje spółki są notowane na GPW od kwietnia 1998 r.

Sebastian Gawłowski

(ISBnews)

d1wgrc8

Podziel się opinią

Share
d1wgrc8
d1wgrc8