Trwa ładowanie...

Merkel rozmawia o euro z premierami Portugalii, Szwecji i Austrii

Niemiecka kanclerz Angela Merkel przyjęła w czwartek szefów rządów Portugalii, Szwecji i Austrii, by rozmawiać z nimi o polityce europejskiej i przyszłości strefy euro w ramach przygotowań do szczytu UE 30 stycznia w Brukseli.

Share
Merkel rozmawia o euro z premierami Portugalii, Szwecji i Austrii
Źródło: AFP, fot: Frank Rumpenhor
d2lrjnl

Portugalski premier Pedro Passos Coelho, premier Szwecji Fredrik Reinfeldt i kanclerz Austrii Werner Faymann zostali zaproszeni na nieformalne rozmowy do rządowej rezydencji w Mesebergu na północ od Berlina. Po kolacji czwórki przywódców nie zorganizowano żadnej konferencji prasowej.

Wcześniej rzecznik niemieckiego rządu zapowiadał, że tematem rozmów będą kwestie europejskie, w tym zwłaszcza trudności finansowe Grecji, oraz przyszłość unii monetarnej w chwili, gdy dyskutowany jest nowy pakt fiskalny, który ma wzmocnić dyscyplinę finansową. Jego kształt będzie przedmiotem dyskusji szefów państw i rządów krajów UE na najbliższym szczycie w Brukseli.

Portugalia jest jednym z tych krajów UE, które zostały najboleśniej dotknięte przez kryzys; w zamian za program reform i oszczędności dostała wsparcie finansowe od partnerów w strefie euro. Z kolei wskaźniki makroekonomiczne Austrii należą do najlepszych w strefie euro, choć rating tego kraju został w ubiegłym tygodniu obniżony przez agencję Standard&Poor's z maksymalnego poziomu AAA do AA+. Zaś Szwecja nie jest członkiem strefy euro i nie wyraża zamiaru przyjęcia wspólnej waluty.

Pakt fiskalny ma być umową międzyrządową, zawartą przez państwa strefy euro oraz chcące przystąpić do niej kraje spoza eurolandu, w tym Polski. Na jego uzgodnienie zdecydowano się w grudniu zeszłego roku na szczycie UE, ponieważ Wielka Brytania zablokowała wzmocnienie dyscypliny budżetowej w formie traktatu obejmującego całą Unię Europejską. (PAP)

kot/

d2lrjnl

Podziel się opinią

Share
d2lrjnl
d2lrjnl