Trwa ładowanie...

Merkel: UE jest przygotowana na kryzys irlandzki

UE jest przygotowana na wszelkie scenariusze działań w związku z obecnym kryzysem finansowym w Irlandii - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel na konferencji prasowej w Seulu podczas trwającego tam szczytu grupy G20.

Merkel: UE jest przygotowana na kryzys irlandzkiŹródło: AP, fot: Michel Euler
d31e3m8
d31e3m8

Dodała, że inwestorzy, którzy w ostatnim okresie wyprzedawali duże ilości irlandzkich obligacji nie rozumieli przyjętych przez UE mechanizmów wspierania krajów zagrożonych kryzysem.

Obawy, iż Irlandia może być pierwszym krajem strefy euro, który ogłosi niewypłacalność spowodowały w ubiegłą środę rekordowy spadek kursu euro.

Celem obecnego szczytu G20 w Seulu jest przebudowa światowej gospodarki, tak by zapewnić jej stabilny wzrost i zapobiec powtórce światowego kryzysu finansowego z 2008 roku. Jednak kraje biorące udział w szczycie mają trudności z ustaleniem strategii mającej to zapewnić. Przywódcy będą musieli stawić czoło rosnącym sporom o kursy walut i o równowagę bilansu handlowego.

Wśród głównych kwestii omawianych na szczycie znajdą się m.in. nierównowaga w bilansie handlowym, kursy walut, regulacje sektora finansowego oraz niektóre kwestie polityczne, takie jak rosnące napięcie pomiędzy Chinami i Japonią oraz Rosją i Japonią, czy też zamrożone negocjacje dotyczące północnokoreańskiego programu atomowego.

Szczytowi towarzyszą protesty - w Seulu, gdzie rozmieszczono znaczne siły policyjne, demonstrowało spokojnie trzy tysiące osób.

d31e3m8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31e3m8