Trwa ładowanie...
d2q4yav

Merkel: UE jest przygotowana na kryzys irlandzki

UE jest przygotowana na wszelkie scenariusze działań w związku z obecnym kryzysem finansowym w Irlandii - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel na konferencji prasowej w Seulu podczas trwającego tam szczytu grupy G20.
Share
Merkel: UE jest przygotowana na kryzys irlandzki
Źródło: AP, Fot: Michel Euler
d2q4yav

Dodała, że inwestorzy, którzy w ostatnim okresie wyprzedawali duże ilości irlandzkich obligacji nie rozumieli przyjętych przez UE mechanizmów wspierania krajów zagrożonych kryzysem.

Obawy, iż Irlandia może być pierwszym krajem strefy euro, który ogłosi niewypłacalność spowodowały w ubiegłą środę rekordowy spadek kursu euro.

Celem obecnego szczytu G20 w Seulu jest przebudowa światowej gospodarki, tak by zapewnić jej stabilny wzrost i zapobiec powtórce światowego kryzysu finansowego z 2008 roku. Jednak kraje biorące udział w szczycie mają trudności z ustaleniem strategii mającej to zapewnić. Przywódcy będą musieli stawić czoło rosnącym sporom o kursy walut i o równowagę bilansu handlowego.

d2q4yav

Wśród głównych kwestii omawianych na szczycie znajdą się m.in. nierównowaga w bilansie handlowym, kursy walut, regulacje sektora finansowego oraz niektóre kwestie polityczne, takie jak rosnące napięcie pomiędzy Chinami i Japonią oraz Rosją i Japonią, czy też zamrożone negocjacje dotyczące północnokoreańskiego programu atomowego.

Szczytowi towarzyszą protesty - w Seulu, gdzie rozmieszczono znaczne siły policyjne, demonstrowało spokojnie trzy tysiące osób.

d2q4yav

Podziel się opinią

Share
d2q4yav
d2q4yav