ycipk-zhcv43

Metka a rzeczywistość. Producenci ubrań nie mówią całej prawdy

Miała być wiskoza, jest poliester, miał być duży ręcznik, jest średni. Co trzeci produkt włókienniczy, który skontrolowała Inspekcja Handlowa, był złej jakości lub nieprawidłowo oznaczony.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Metka a rzeczywistość. Producenci ubrań nie mówią całej prawdy
(Pixabay.com, Fot: CC0 Public Domain)
ycipk-zhcv43

37,2 proc. przebadanych produktów nie przeszło testu w zeszłym roku. Najwięcej zastrzeżeń (44,3 proc.) wzbudziła odzież dla dorosłych. Czy to zły wynik? Nie, gdy wziąć pod uwagę, że w 2017 r. eksperci wykryli nieprawidłowości aż w 53,4 proc. sprawdzanych produktach - czytamy na stronie UOKiK.

Ogółem z powodu złej jakości inspektorzy zakwestionowali w 2018 r. 5,8 proc. sprawdzonych pod tym względem partii, a rok wcześniej – 9,7 proc. W ubraniach, które nie trafiły do laboratorium, zastrzeżenia wzbudziły m.in. wystające nitki czy krzywe szwy. Kontrolerzy stwierdzili też niewłaściwe oznakowanie w ok. 28 proc. sprawdzonych pod tym względem partii.

ycipk-zhcv43

Najczęściej przyczyną były nieprawidłowe nazwy włókien na etykietach albo brak informacji o składzie surowcowym. Większość przedsiębiorców jeszcze w trakcie kontroli dobrowolnie poprawiła oznakowanie.

Obejrzyj: Walka z nieuczciwymi firmami trwa. Wcisną ci wszystko

Wyroby zakwestionowane podczas badań laboratoryjnych zostały wstrzymane od obrotu do czasu prawidłowego oznakowania lub zwrócone producentom, którzy otrzymali informację dotyczącą stwierdzonych nieprawidłowości.

ycipk-zhcv43

Prawie co trzeci skontrolowany produkt włókienniczy był złej jakości lub niewłaściwie oznakowany – w 2018 r. Inspekcja Handlowa zakwestionowała 31,5 proc. z nich, a w 2017 r. – 31,8 proc.

Rozmiarówka do poprawy

Wiele zastrzeżeń dotyczyło oszukiwania przy podawaniu składu. I tak, sweter damski miał być w 100 proc. zrobiony z lnu, a okazało się, że jest w nim 78,7 proc. akrylu i 31,3 proc. poliestru. Koszulka męska miała być w 100 proc. uszyta z bawełny, a było w niej 61,4 proc. poliestru i tylko 38,6 proc. bawełny.

ycipk-zhcv43

Zdarzały się też inne rodzaje nieprawidłowości: 6 partii ręczników miało inne wymiary, niż deklarowali producenci, kilku obrusów "plamoodpornych" nie można było wyczyścić z oleju rzepakowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-zhcv43

ycipk-zhcv43
ycipk-zhcv43