Trwa ładowanie...

Metka a rzeczywistość. Producenci ubrań nie mówią całej prawdy

Miała być wiskoza, jest poliester, miał być duży ręcznik, jest średni. Co trzeci produkt włókienniczy, który skontrolowała Inspekcja Handlowa, był złej jakości lub nieprawidłowo oznaczony.

Metka a rzeczywistość. Producenci ubrań nie mówią całej prawdyŹródło: Pixabay.com, fot: CC0 Public Domain
d35euwr
d35euwr

37,2 proc. przebadanych produktów nie przeszło testu w zeszłym roku. Najwięcej zastrzeżeń (44,3 proc.) wzbudziła odzież dla dorosłych. Czy to zły wynik? Nie, gdy wziąć pod uwagę, że w 2017 r. eksperci wykryli nieprawidłowości aż w 53,4 proc. sprawdzanych produktach - czytamy na stronie UOKiK.

Ogółem z powodu złej jakości inspektorzy zakwestionowali w 2018 r. 5,8 proc. sprawdzonych pod tym względem partii, a rok wcześniej – 9,7 proc. W ubraniach, które nie trafiły do laboratorium, zastrzeżenia wzbudziły m.in. wystające nitki czy krzywe szwy. Kontrolerzy stwierdzili też niewłaściwe oznakowanie w ok. 28 proc. sprawdzonych pod tym względem partii.

Najczęściej przyczyną były nieprawidłowe nazwy włókien na etykietach albo brak informacji o składzie surowcowym. Większość przedsiębiorców jeszcze w trakcie kontroli dobrowolnie poprawiła oznakowanie.

Obejrzyj: Walka z nieuczciwymi firmami trwa. Wcisną ci wszystko

Wyroby zakwestionowane podczas badań laboratoryjnych zostały wstrzymane od obrotu do czasu prawidłowego oznakowania lub zwrócone producentom, którzy otrzymali informację dotyczącą stwierdzonych nieprawidłowości.

Prawie co trzeci skontrolowany produkt włókienniczy był złej jakości lub niewłaściwie oznakowany – w 2018 r. Inspekcja Handlowa zakwestionowała 31,5 proc. z nich, a w 2017 r. – 31,8 proc.

d35euwr

Rozmiarówka do poprawy

Wiele zastrzeżeń dotyczyło oszukiwania przy podawaniu składu. I tak, sweter damski miał być w 100 proc. zrobiony z lnu, a okazało się, że jest w nim 78,7 proc. akrylu i 31,3 proc. poliestru. Koszulka męska miała być w 100 proc. uszyta z bawełny, a było w niej 61,4 proc. poliestru i tylko 38,6 proc. bawełny.

Zdarzały się też inne rodzaje nieprawidłowości: 6 partii ręczników miało inne wymiary, niż deklarowali producenci, kilku obrusów "plamoodpornych" nie można było wyczyścić z oleju rzepakowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d35euwr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35euwr