MF analizuje regulacje dot. gier hazardowych w ramach strategii naprawy podatków
Warszawa, 26.01.2016 (ISBnews) - Ministerstwo Finansów (MF) nie pracuje obecnie nad zmianami w ustawie hazardowej, jednak prowadzi analizy odnoszące się do uregulowań dotyczących gier hazardowych w ramach strategii naprawy dochodów podatkowych, podał resort.
26.01.2016 08:44
"W nawiązaniu do medialnych doniesień Ministerstwo Finansów informuje, że nie pracuje obecnie nad zmianami w zapisach ustawy hazardowej. Prowadzone są natomiast prace nad strategią naprawy dochodów podatkowych, w tym analizy odnoszące się do uregulowań dotyczących gier hazardowych" - brzmi komunikat.
W ubiegłym tygodniu portal sport.pl podał, że rząd planuje nowelizację ustawy. Według portalu, pierwsze resortowe konsultacje projektu Ministerstwa Finansów odbyły się w grudniu. W lutym, po konsultacjach społecznych, ustawa ma zostać ukończona i złożona w Sejmie. Nowelizacja przewiduje, że firmy bukmacherskie będą płaciły kilkunastoprocentowy podatek od zysku. By działać w Polsce, będą musiały wykupić licencję za 500 tys. zł. Nadzór nad rynkiem hazardowym ma zostać przerzucony z izby celnej do izby skarbowej, która będzie kontrolować ruch w internecie. Strony firm, które nie wykupią licencji, zostaną zablokowane.
W październiku 2014 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o grach hazardowych, zakładający wprowadzenie regulacji, które przede wszystkim doprecyzowują przepisy ustawy i usprawniają jej funkcjonowanie.
Najważniejsze rozwiązania obejmowały wyraźnie wskazanie, że spółki akcyjne lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które mają siedzibę w państwie Unii Europejskiej lub państwie należącym do EFTA - będą mogły prowadzić w Polsce - za pośrednictwem utworzonego oddziału - działalność dotyczącą określonych gier hazardowych. Wprowadzono też wyraźny zakaz sumowania podstaw opodatkowania podatkiem gier. Ponadto w projekcie doprecyzowano, że podatnikiem nie jest podmiot urządzający loterię promocyjną. Wreszcie, dokonano korekty sposobu określania momentu powstania obowiązku podatkowego od gier. Będzie nim dzień rozpoczęcia urządzania gier hazardowych (obecnie, co do zasady, jest to dzień rozpoczynania działalności związanej z grami hazardowymi). Zmiana ta nie powoduje skutków w obszarze obowiązków podatników. Nowe regulacje obowiązują od 1 czerwca 2015 r.
(ISBnews)