Trwa ładowanie...
d11jv2q
26-02-2016 14:11

MF: Budżet miał 1,76 mld zł nadwyżki po styczniu

Warszawa, 26.02.2016 (ISBnews) - W budżecie państwa na koniec stycznia br. odnotowano 1,76 mld zł nadwyżki, podało Ministerstwo Finansów, prezentując komunikat z realizacji budżetu państwa. 

d11jv2q
d11jv2q

Na koniec stycznia br. dochody w budżecie centralnym wyniosły 30,72 mld zł, a wydatki - 28,96 mld zł.

"Dobre wyniki stycznia to początek odbudowania dochodów. Pokazują, że działania podjęte od powołania rządu zaczynają przynosić efekty. Ale może to być jednomiesięczne odchylenie, dlatego MF kontynuuje swoje działania - projekty ustaw są na różnych etapach prac" - powiedział minister finansów Paweł Szałamacha, cytowany w komunikacie.

Dochody budżetu państwa w styczniu 2016 r. w porównaniu z dochodami budżetu w styczniu 2015 r., były wyższe o 2,6 mld zł, tj. 9,3% r/r. Dochody podatkowe wzrosły w styczniu br. o 12,5% r/r. Wzrost odnotowano we wszystkich podatkach z wyjątkiem akcyzy.

W stosunku do stycznia ubiegłego roku wpływy z VAT były wyższe o 2,7 mld zł, tj. 18,4% r/r. Tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w ujęciu nominalnym w grudniu 2015 r. wyniosło 4,9% r/r, natomiast produkcja przemysłowa wzrosła nominalnie o 5,9% r/r. Dynamika w styczniu br. w stosunku do roku ubiegłego jest po części spowodowana wprowadzonymi w styczniu 2015 r. zmianami w zakresie rozliczania VAT z importu przez upoważnionych przedsiębiorców (AEO). Oczyszczając wpływy o ww. czynnik tempo wzrostu VAT w styczniu ukształtowało się na poziomie ok. 9-10% r/r.

d11jv2q

Wykonanie wydatków budżetu państwa w styczniu br. wyniosło 29 mld zł, tj. 7,9% planu. W analogicznym okresie roku 2015 przekazano zbliżoną kwotę (mniej o 0,3 mld zł) środków na wydatki budżetowe (28,7 mld zł). Najwięcej środków przekazano na obsługę długu Skarbu Państwa, subwencje ogólne dla jednostek samorządu terytorialnego oraz dotacje dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wyższe koszty związane z obsługą długu skarbu państwa wynikają ze szczegółowego harmonogramu płatności oraz rozkładu płatności w ciągu roku. Z kolei kwoty subwencji ogólnych dla j.s.t. oraz dotacji dla ZUS są wyższe w związku z wcześniejszym przekazywaniem wynagrodzeń "z góry", podano także w komunikacie.

Na początku lutego Ministerstwo Finansów podało, prezentując projekt harmonogramu realizacji budżetu na cały rok, że na koniec stycznia br. odnotowano 1,69 mld zł nadwyżki w budżecie, natomiast na koniec lutego oczekiwane jest 2,22 mld zł deficytu (czyli 4% planu przewidzianego w ustawie budżetowej na cały rok).

(ISBnews)

d11jv2q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11jv2q