MF chce rozszerzyć zwolnienie z VAT dla organizacji charytatywnych

Resort finansów przygotował projekt rozporządzenia, które rozszerza zwolnienie z VAT dla darowizn przekazywanych organizacjom pożytku publicznego. Te organizacje, które już odprowadziły podatek, będą mogły występować do fiskusa o zwrot nadpłaty.

MF chce rozszerzyć zwolnienie z VAT dla organizacji charytatywnych
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

30.12.2011 | aktual.: 30.12.2011 16:56

- Minister Jacek Rostowski podjął decyzję o rozszerzeniu zwolnienia z VAT dla organizacji pożytku publicznego. Jest to kolejna, po wprowadzeniu zwolnienia dla charytatywnych sms-ów, dobra wiadomość dla organizacji dobroczynnych - powiedziała rzeczniczka prasowa resortu finansów Małgorzata Brzoza.

Poinformowała, że organizacje charytatywne korzystają już ze zwolnienia z VAT. Obejmuje ono np. przedmioty darowane organizacjom i sprzedawane przez nie na aukcjach. Rodzaj darowizny, której sprzedaż jest zwolniona z VAT, musi być wymieniony w pozwoleniu na zbiórkę, które otrzymuje organizacja. Jeżeli organizacja ma pozwolenie np. na zbiórkę żywności, a dostanie samochód, od licytowanego auta musi odprowadzić VAT.

- Sprzedaż przedmiotu, którego nie obejmuje pozwolenie, jest bowiem traktowana jak działalność gospodarcza. Zgodnie z przygotowanym projektem rozporządzenia zwolnienie z VAT obejmie przedmioty uzyskane w związku z prowadzeniem zbiórki publicznej, a nie przedmioty wymienione w pozwoleniu na zbiórkę - wyjaśniła rzeczniczka resortu finansów.

Projekt przewiduje, że warunkiem zastosowania zwolnienia będzie przeznaczenie całych środków uzyskanych przez organizacje charytatywne z licytacji, czy sprzedaży na cel określony w pozwoleniu.

Zgodnie z projektem rozporządzenie wejdzie w życie z dniem ogłoszenia. Zwolnienie będzie stosowane również do licytacji, które miały miejsce po 3 listopada 2011 r., kiedy weszła w życie nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Organizacje, które odprowadziły VAT będą mogły występować do fiskusa o zwrot nadpłaty.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)