Trwa ładowanie...
dl9sxin

MF chce uściślenia definicji samotnego rodzica

Ministerstwo Finansów chce uściślenia definicji samotnego rodzica. Jeśli sejm jesienią przegłosuje projekt nowelizacji prawa podatkowego, to przestaną się opłacać fikcyjne rozwody dla uzyskania chociażby ulgi na dziecko.

dl9sxin

Magdalena Kobos z Ministerstwa Finansów podkreśla, że wreszcie będzie wiadomo, kto naprawdę samotnie wychowuje dziecko. Zwraca uwagę na brak solidarności społecznej i pogarszanie się sytuacji "prawdziwych" samotnych rodziców. Są wypychani na przykład z kolejek do przedszkoli przez osoby tylko podające się za samotnych rodziców.

Nowelizacja wprowadzi też zmiany w opodatkowaniu stypendiów. Stypendia, na przykład sportowe i edukacyjne, ufundowane przez samorządy i organizacje pożytku publicznego, mają być zwolnione z podatku do 3800 złotych rocznie. Obecnie podatek jest obliczany miesięcznie, a limit dziesięciokrotnie mniejszy. Dotychczas nie można było odliczyć ulgi, gdy fundator przekazywał stypendium jednorazowo za kilka miesięcy. Powodem było przekroczenie limitu.

Projekt nowelizacji ustawy podatkowej zawiera również zmiany w rozliczaniu internetu: ulgą będą objęte osoby korzystające z sieci za pomocą komórki i laptopa, a także kawiarenki internetowe. Ponadto wystarczy jakiekolwiek potwierdzenie dokonania przelewu - dotychczas urzędy skarbowe żądały okazania oryginału faktury. Posłowie zajmą się nowelizacją ustawy o PIT po powrocie z wakacji parlamentarnych.

Projekt przygotowała sejmowa komisja "Przyjazne państwo" w porozumieniu z Ministerstwem Finansów.

dl9sxin
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dl9sxin