Trwa ładowanie...

MF chce wprowadzić możliwość zasiadania w RPP przez maks. 2 kadencje

Ministerstwo Finansów w planowanej nowelizacji ustawy o NBP chce wprowadzić możliwość zasiadania w RPP przez maksymalnie dwie kadencje - poinformowało PAP biuro prasowe resortu finansów, potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne informacje PAP.

MF chce wprowadzić możliwość zasiadania w RPP przez maks. 2 kadencjeŹródło: Jupiterimages
d1co2fo
d1co2fo

"W ramach planowanej nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polski, Ministerstwo Finansów chce wprowadzenia możliwości zasiadania w Radzie Polityki Pieniężnej przez maksymalnie dwie kadencje" - podało biuro prasowe MF.

"To jedyne zmiany w ustawie, które będą dotyczyły Rady Polityki Pieniężnej" - dodano.

Ze środowych nieoficjalnych informacji PAP wynika, że w planowanej nowelizacji ustawy o NBP, wśród zmian jest rozważane m.in. wprowadzenie wielokadencyjności członków Rady Polityki Pieniężnej. W obecnej ustawie o banku centralnym funkcjonuje zapis mówiący, że kadencja członka RPP wynosi 6 lat, a funkcję tę można pełnić tylko jedną kadencję.

Zgodnie z planem prac legislacyjnych rządu, resort finansów jeszcze w tym roku ma przedstawić założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o NBP.

d1co2fo

Istotą rozwiązań ujętych w projekcie jest zmiana przepisów dotyczących m.in.: uczestnictwa NBP w międzynarodowych instytucjach finansowych i bankowych, pokrywania przez NBP wydatków wynikających z członkostwa Polski w Międzynarodowym Funduszu Walutowym, zasad funkcjonowania RPP oraz praw i obowiązków pracowników NBP.

Bank centralny poproszony o komentarz do planowanych zmian ustawowych poinformował PAP, że koncepcja wielokadencyjności członków Rady nie jest propozycją NBP i może być interpretowana jako próba ograniczenia niezależności RPP. Zgłoszone przez NBP propozycje dotyczące zmiany ustawy o NBP mają charakter techniczny.

d1co2fo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1co2fo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj