Trwa ładowanie...

MF: nadszedł czas, by napisać od nowa Ordynację podatkową

Napisanie nowej Ordynacji podatkowej postulowali w poniedziałek uczestnicy 100. Konferencji Podatkowej. Zdaniem resortu finansów nadszedł czas, by rozpocząć dyskusje i prace nad przygotowaniem nowej, trwałej Ordynacji podatkowej.

MF: nadszedł czas, by napisać od nowa Ordynację podatkowąŹródło: Thinkstockphotos
d3ybyo9
d3ybyo9

Konferencję, która odbyła się w poniedziałek w Łodzi, zorganizowało Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych. Obecny na niej minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński powiedział, że dla prezydenta Bronisława Komorowskiego kwestie podatkowe są bardzo ważne. Dodał, że z badań wynika, że sprawy podatkowe są wrażliwym i bardzo ważnym elementem dla małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce.

Minister zaznaczył, że to także ważne z punktu widzenia całości gospodarki narodowej, bowiem sektor ten daje pracę 70 proc. zatrudnionych, zapewnia 2/3 produkcji przemysłowej i odpowiada za ok. 50 proc. PKB.

- W tym zakresie warto zwrócić uwagę, że kwestie podatkowe były wskazane jako pierwszy obszar utrudnień, czy też wyzwań, przed którymi przedsiębiorcy stoją. Tu nie chodziło o wysokość podatków, ale przede wszystkim o ich przejrzystość - powiedział Dziekoński.

Jego zdaniem w obszarze Ordynacji podatkowej kryje się możliwość przywrócenia zaufania podatników do państwa. Podkreślił, że "rzeczywiste" zmiany w Ordynacji podatkowej wymagają "analiz, studiów, długiej debaty publicznej, rzetelnej dyskusji i rozmowy". - Wydaje się, że zmiana taka jest konieczna - podkreślił.

d3ybyo9

Zdaniem sędzi Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu dr Dagmary Dominik-Ogińskiej w Ordynacji powinny być uregulowane dwie najważniejsze zasady, które obecnie nie znajdują odzwierciedlenia w jej przepisach. Jak wyjaśniła, chodzi o zapis, że wątpliwości należy rozstrzygać na korzyść podatnika. - Inna zasada () to zasada ograniczonego stosowania analogii przy interpretacji prawa podatkowego. () Oczywiście mówimy o analogii na korzyść podatnika, w takiej sytuacji, gdy mamy do czynienia z luką konstytucyjną - powiedziała.

Prof. dr hab. Bogumił Brzeziński z Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu postulował zasadę stosowania prawa podatkowego w zgodzie z realiami ekonomicznymi. Jego zdaniem do dyskusji pozostaje kwestia, jakimi warunkami obudować taką zasadę, aby "nie przewrócić" systemu podatkowego.

- Jest parę orzeczeń sądowych, które pokazują, na czym takie rozumowanie i argumentacja wynikająca z realiów ekonomicznych może polegać. Niestety duża liczba orzeczeń realiów ekonomicznych nie szanuje - mówił profesor.

Brzeziński uważa, że należałoby też wprowadzić zasadę stosowania prawa podatkowego z poszanowaniem konstytucyjnych zasad ze strony jednostki i jej praw zagwarantowanych prawem międzynarodowym.

d3ybyo9

Zastępca dyrektora departamentu polityki podatkowej w Ministerstwie Finansów Włodzimierz Gurba przyznał podczas dyskusji, że Ordynacja podatkowa jest ułomna. Jego zdaniem w krytyce pod jej adresem może być dużo prawdy, dlatego na obecne regulacje warto patrzeć jak na test różnych instytucji, który pozwoli stworzyć akt docelowy.

- Myślę, że Ordynacja podatkowa, z uwagi na duże możliwości dialogu i porozumienia różnych środowisk, będzie mogła być stworzona nie tylko przez urzędników Ministerstwa Finansów, ale też przedstawicieli doktryny, sądownictwa (), przedsiębiorców i doradców podatkowych na podstawie doświadczeń ze stosowania dzisiejszej Ordynacji - powiedział.

- Nadszedł ten moment, by rozpocząć dyskusje i prace nad stworzeniem nowej Ordynacji podatkowej, która - mamy nadzieję - będzie aktem trwałym i fundamentalnym - podkreślił Gurba.

d3ybyo9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ybyo9