MF przygotowało rozporządzenie powołujące Narodowy Komitet Koordynacyjny ds. Euro

9.7.Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia powołującego Narodowy Komitet Koordynacyjny ds. Euro. Wśród członków nie ma bezpośrednio...

9.7.Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia powołującego Narodowy Komitet Koordynacyjny ds. Euro. Wśród członków nie ma bezpośrednio przedstawiciela Narodowego Banku Polskiego, który może jednak uczestniczyć w pracach komitetu jako doradca.

"Proces przystąpienia do strefy euro i wprowadzenia wspólnej waluty w miejsce złotego jest złożony i wielopłaszczyznowy. Wobec powyższego konieczne jest utworzenie odpowiednich ram organizacyjno-prawnych, zapewniających skuteczne i płynne przeprowadzenie tego procesu. Realizację tego celu umożliwi m.in. powołanie Narodowego Komitetu Koordynacyjnego do Spraw Euro, Rady Koordynacyjnej i Międzyinstytucjonalnych Zespołów Roboczych do Spraw Przygotowań do Wprowadzenia Euro" - napisano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Autorzy dokumentu przypominają, że powołanie Komitetu, Rady Koordynacyjnej i zespołów roboczych przewiduje "Mapa drogowa przyjęcia euro przez Polskę".

"Propozycja powołania ww. organów opiera się w szczególności na doświadczeniach państw członkowskich Unii Europejskiej, które wprowadziły lub które przygotowują się do wprowadzenia wspólnej waluty euro" - napisano.

Z projektu wynika także, że fakt nieuwzględnienia bezpośrednio w tej strukturze organizacyjnej NBP wynika ze stanowiska NBP, że jego umiejscowienie w tej strukturze mogłoby stać w sprzeczności z niezależnością Banku Centralnego (co naruszałoby art. 108 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską oraz art. 227 Konstytucji RP).

"Jednocześnie, w celu zapewnienia NBP możliwości uczestniczenia w procesie wprowadzania euro przez Rzeczpospolitą Polską, rozporządzenie nadaje NBP specjalny status, umożliwiając jego przedstawicielowi uczestniczenie, w charakterze doradcy, w spotkaniach wszystkich organów ww. struktury bez konieczności uzyskania zaproszenia" - głosi dokument.

Wśród międzyinstytucjonalnych zespołów roboczych znajdą się zespoły do spraw: Makroekonomicznych, Dostosowań Prawnych, Administracji Publicznej, Sektora Finansowego i Stabilności Finansowej, Przedsiębiorstw Niefinansowych, Interesów Konsumentów, Strategii Komunikacyjnej.

Zaś członkami Komitetu będą: Pełnomocnik Rządu do Spraw Wprowadzenia Euro, Sekretarz Komitetu Integracji Europejskiej, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Prezes Rządowego Centrum Legislacji, sekretarz albo podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, sekretarz albo podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, przedstawiciel Prezesa Rady Ministrów.

Budżet na działalność Komitetu Koordynacyjnego, Rady i Zespołów Roboczych na lata 2009-2010 (z wyłączeniem ewentualnych wydatków na działania informacyjne) ma wynieść zgodnie z projektem rozporządzenia 450 tys. zł. (PAP)

bg/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
finanseemukursy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)