Trwa ładowanie...
dgnxf62

MF sfinansowało już blisko 70% potrzeb pożyczkowych budżetu na ten rok

Warszawa, 29.05.2015 (ISBnews) - Poziom finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa na 2015 r. sięgnął blisko 70% na koniec maja wobec 66% na koniec kwietnia i ok. 57% na koniec marca, poinformował dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów Piotr Marczak.

Share
dgnxf62

"Na koniec maja sfinansowaliśmy już blisko 70% tegorocznych potrzeb pożyczkowych i zwiększyliśmy rezerwę płynnych środków złotowych i walutowych do rekordowo wysokiego poziomu ok. 65 mld zł" - napisał Marczak w komentarzu do planu podaży papierów skarbowych.

"W kwietniu wartość obligacji złotowych w portfelach inwestorów zagranicznych spadła o 5,2 mld zł. Spadek ten wynikał z wykupu od tej grupy inwestorów zapadających obligacji PS0415 o wartości 9,3 mld zł" - podał również dyrektor.

Według resortu, na zmniejszenie zaangażowania inwestorów zagranicznych złożył się głównie odpływ papierów z funduszy inwestycyjnych (-7,8 mld zł, głównie z USA i Luksemburga), zakładów ubezpieczeniowych (-1,2 mld zł, w zdecydowanej większości z Japonii) i podmiotów niefinansowych (-0,4 mld zł), napływ kapitału z banków komercyjnych (+2,5 mld zł, głównie z Wlk. Brytanii i Francji) oraz banków centralnych i instytucji publicznych (+2,0 mld zł).

dgnxf62

Przyrost portfeli banków centralnych i instytucji publicznych wynikał z napływu kapitału z Azji (+1,8 mld zł), Bliskiego Wschodu (+0,1 mld zł) i krajów europejskich spoza UE (+0,1 mld zł).

"Z odbytych ostatnio rozmów z azjatyckimi bankami centralnymi wynika, że faktyczne zaangażowanie tej grupy inwestorów na polskim rynku długu jest wyższe niż wynika to z formalnych danych statystycznych. Część inwestycji dokonywanych przez banki centralne i instytucje publiczne dokonywana jest bowiem za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych i w sprawozdaniach zakupy te rejestrowane są jako realizowane przez fundusze. Faktyczna wartość obligacji w portfelach banków centralnych i instytucji publicznych może być większa od występującej w formalnych statystykach wartości 31,2 mld zł nawet o 50%" - napisał w komentarzu dyrektor.

Marczak zwrócił również uwagę, że w maju zaobserwowano umiarkowany wzrost zaangażowania inwestorów zagranicznych na polskim rynku długu.

(ISBnews)

dgnxf62

Podziel się opinią

Share
dgnxf62
dgnxf62