Trwa ładowanie...
d2pzhkq

MF szacuje deficyt budżetu centralnego na 29,5 mld zł za 2014 r. - prasa

Warszawa, 08.01.2014 (ISBnews) - Deficyt budżetu centralnego wyniósł ok. 29,5 mld zł, wynika z wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów, do których dotarł "Puls Biznesu". Ostatnio przedstawiciele resortu sugerowali, że wynik ten może sięgnąć ok. 30 mld zł wobec 34 mld zł przewidywanych na 2014 r. w projekcie tegorocznego budżetu.

Share
d2pzhkq

"Szacujemy, że ubiegłoroczny budżet zamknęliśmy wykonaniem znacznie poniżej planu, na poziomie 29,5 mld zł. Ta kwota może ulec jeszcze niewielkim korektom. Bardziej szczegółowe dane dostępne będą w przyszłym miesiącu" - twierdzi źródło rządowe, cytowane przez "Puls Biznesu".

Ostateczne dane resort opublikuje w lutym, kiedy zakończone zostaną styczniowe zwroty podatku VAT oraz rozliczone zostaną wszystkie zeszłoroczne wydatki.

Jak podkreśla gazeta, po listopadzie budżet był w lepszej sytuacji, niż przewidywał plan. Deficyt wynosił 24,8 mld zł i był niemal o połowę niższy niż całoroczny limit. Resort finansów nie ma jeszcze szczegółowych wyliczeń dotyczących dochodów i wydatków za ubiegły rok. Według źródła, na które powołuje się "PB" dochody były wyższe od planu, natomiast wydatki w kwocie kilku miliardów złotych nie zostały zrealizowane.

Po jedenastu miesiącach 2014 r. wydatki budżetu państwa były zrealizowane na poziomie 87,6%, a dochody stanowiły 93,7% planu.

W wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia pod koniec ubiegłego roku minister finansów Mateusz Szczurek poinformował, że deficyt budżetu centralnego może wynieść poniżej 30 mld zł.

(ISBnews)

d2pzhkq

Podziel się opinią

Share
d2pzhkq
d2pzhkq